Home / Author Archives: BabinLek (page 310)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Бабин лек за брадавици на рацете

Бабин лек за брадавици на рацете

Ќе земете неколку глуварчиња, кои во пролетниот период можете да ги најдете насекаде. Ако имате брадавици на рацете, со млекото што ќе го истискате од глуварчето ќе ги намачкате и ќе оставите да поседат. По неколку дневно мачкање, тие се ...

Read More »

5 најчести видови на рак кај мажите

5 најчести видови на рак кај мажите

1.Рак на простата ● Рани знаци: Специфичните први симптоми обично не постојат. Дигиталното ректално испитување може да открие во каква состојба се наоѓа простатата. ● Лажен аларм: Отежнато, зачестено мокрење, непотполно празнење. Овие симптоми можат да значат и зголемена простата ...

Read More »

Витамини против опаѓање на косата

Витамини против опаѓање на косата

Витамин „Х“(биотин) За да имате здрава и цврста коса мора да се храните здраво. Витаминот Х е од исклучително значење за растот на здравата коса, нокти и скалпот. Овој витамин е дел од витаминот „Б“ комплекс и спречува опаѓање и ...

Read More »

8 годишно девојче лечи со допир (Видео)

8 годишно девојче лечи со допир (Видео)

Осумгодишната Алани со допир лекува неизлечливи болести, на Интернет се појави снимка како малото девојче и помага на жена да оди без патерици и му подава на рака на маж кој има ХИВ, кој потоа од шок паѓа во несвест. ...

Read More »

Сирова храна и сокови – некои велат никако – сведоштва За и Против

Сирова храна и сокови – некои велат никако – сведоштва За и Против

Сировата храна и соковите (прв дел) Статијата е напишана од д-р Лоренс Вилсон, и во неа го изнесува својот став за потребата од сирова храна и сокови. Д-р Вилсон е поборник на сирова храна и сокови, но преку долги клинички ...

Read More »

Бившите пушачи подолго го преживуваат ракот

Бившите пушачи подолго го преживуваат ракот

Американскиот тим, под раководство на Ејми Феркертиќ, анализирајќи случаи на 4.200 заболени од рак на бели дробови, во своето истражување дошол до резултати кои покажуваат дека младите лица со напреден рак на бели дробови кои го оставиле пушењето повеќе од ...

Read More »

Болка во дојките од која патат 70% жени

Болка во дојките од која патат 70% жени

Болката во дојките е честа појава од која патат околу 70% од жените. Медицинскиот термин за оваа состојба е mastodynia или масталгија. Болката се јавува во различни фази од животот. Оваа состојба има значително влијание и врз емотивното здравје на ...

Read More »

Ако сте постојано нервозни – можно е да боледувате од ова

Ако сте постојано нервозни – можно е да боледувате од ова

Раздразливоста може да биде сигнал за предупредување на некоја сериозна болест и би требало да посветите внимание на придружните симптоми што се јавуваат. На секој проблем, односно болест би требало да се пристапи на индивидуален начин. * ДЕПРЕСИЈА Ако раздразливоста ...

Read More »

Жени зеленчукот може да ви го спаси животот – еве како

Жени зеленчукот може да ви го спаси животот – еве како

Жените кои јадат многу овошје и зеленчук имаат помали шанси да добијат срцев удар во споредба со оние кои не ги имаат доволно во нивната секојдневна исхрана, според едно истражување.  Младите жени кои се хранат здраво имаат помали шанси да ...

Read More »

Во опасност ви се коските, мускулите, имунитетот – еве како да знаете дали ви фали витамин Ц

Во опасност ви се коските, мускулите, имунитетот – еве како да знаете дали ви фали витамин Ц

Болест која е израмнета последица на недостаток на витамин С е скорбут. Таа доведува до слабост, замор и апатија, делува на коските и силата на мускулите и слаб имунолошки систем. Благодарение со користењето на цитронот, појавата на скорбут е во ...

Read More »
Scroll To Top