Home / Author Archives: BabinLek (page 340)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Бруксизам – Шкрипење со забите

Бруксизам – Шкрипење со забите

Бруксизам е стручен израз за прекумерно, форсирано стискање и шкрипење на забите. И покрај тоа што шкрипењето може да се случи во секое време од денот, сепак најголем број луѓе шкрипат додека спијат. Оваа навика често е поврзана со емоционален ...

Read More »

Против холестерол со целер и лимон – Рецепт

Против холестерол со целер и лимон – Рецепт

Имате проблеми со маснотии во организмот, и покрај сите лекови и совети што ги добивате од вашиот матичен лекар? Пробајте го овој народен лек кој е особено корисен и ефикасен за чистење на организмот по обилни оброци. Потребни се 400 грама ...

Read More »

Револуционерно: Најден начин да се спречи метастазирањето на ракот (Видео)

Револуционерно: Најден начин да се спречи метастазирањето на ракот (Видео)

Истражувачите од престижниот универзитет Корнел развиле надежна техника за спречување на ширењето на туморите. „Лепливите топчиња“ – убијци на канцерот ги уништуваат канцерогените клетки во крвта и спречуваат нивно ширење, велат резултатите од истражувањето, кое сè уште е во рана ...

Read More »

Сами направете тест на што и дали сте алергични

Сами направете тест на што и дали сте алергични

Концептот и терминот алергија е измислен од виенскиот педијатар Клеменс фон Пиркет во 1906 година. Доктор Клеменс увидел дека физичките реакции на неговите пациенти се поврзани со надворешни алергени, како прашина , полен, или одредени видови храна. Во последно време ...

Read More »

За живот без рак: Онколог вели – Пијте вино, отфрлете ги витамините..

За живот без рак: Онколог вели – Пијте вино, отфрлете ги витамините..

Американскиот онколог Дејвид Агус (48), од Универзитетската болница во Јужна Калифорнија, за германскиот таблоид „Билд” ги откри тајните за здравиот живот. Дејвид Агус тврди дека, гледано на долг рок, секое воспаление поттикнува добивање рак и заболување од срцеви проблеми. Лекарот вели ...

Read More »

Лек за синуси кој ќе ви олесни за 24 часа

Лек за синуси кој ќе ви олесни за 24 часа

– 1 мала чаша мед – 1 мала чаша сок од лимон – 5- ротквици – 1 мал кромид – 6 чешниња лук Подготовка: Зеленчукот убаво измијте го, отстранете ги лушпите од лукот, како и од кромидот, по што ќе ...

Read More »

Лек против камен во бубрег

Лек против камен во бубрег

Состав на чајот: · 40g стебленца од килавица · 40g листови од мечкино грозје · 40g корен од зајачки трн · 30g здробени плодови од шипка · 30g листови од бреза · 30g листови и цветови од куница · 20g ...

Read More »

Македонски научник: Го барам лекот против рак преку јонските канали

Македонски научник: Го барам лекот против рак преку јонските канали

До лани за лекување на некои видови рак се сметаше дека секоја клетка што се дели треба да се убие со специфични хемикалии, но сега се работи на една нова идеја – да се користи имунолошкиот систем на човекот. Во ...

Read More »

Најдобар лек за сите болести на белите дробови – сируп од тегавец

Најдобар лек за сите болести на белите дробови – сируп од тегавец

Сеедно е дали сирупот од тегавец е направен од машкиот или женскиот тегавец, и во двата случаи делува исто Тегавецот (Plantago major и Plantago minor) е скапоцено лековито растение неправедно запоставено и чие време допрва доаѓа. Иако со децении постои ...

Read More »

ФОТО: Како нашето тело реагира на емоции

ФОТО: Како нашето тело реагира на емоции

Научниците отсекогаш знаеле дека вообичаените емоции можат да покренат одредени сензации во телото- било да се во прашање „пеперутки“ во стомакот (нервоза) или врели образи (срам). Меѓутоа, новата студија сугерира дека сите доживуваме исти сензации во телото кои се во ...

Read More »
Scroll To Top