Home / бабини рецепти / Против холестерол со целер и лимон – Рецепт

Против холестерол со целер и лимон – Рецепт

Имате проблеми со маснотии во организмот, и покрај сите лекови и совети што ги добивате од вашиот матичен лекар?

Пробајте го овој народен лек кој е особено корисен и ефикасен за чистење на организмот по обилни оброци. Потребни се 400 грама корен од целер, еден килограм лимун и два децилитра вода

limon celerПодготовка:

– Лимонот измијте го и насечете го на тенки парчиња. Водата ставете ја во голем лонец и во неда додаде го лимонот.

– Целерот нарендајте го и додајте го во водата со лимунот. Варерте дваесет минути на тивок оган и оставете да се излади преку ноќ или најмалку шест часа.

– Процедете низ ситна цедалка

– Сипете во шишиња и пијте еден децилитар пред јадење три пати на ден. Може да се разреди со минерална вода (1дл лимон-целер и 1 дл вода).

Чувајте ја течноста на студено додека се пие!

– Треба да се пие околу два месеци па потоа да се провери крвната слика!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top