Home / Author Archives: BabinLek (page 360)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Откриена тајната на Реиши печурките за борба против ракот

Откриена тајната на Реиши печурките за борба против ракот

Реиши-печурките ѝ се познати на медицината повеќе од 4.000 години. Со право го добиле називот „лек на кралевите“. Поради тоа што тешко се наоѓа во природата, била резервирана за азиските кралски семејства и богатите луѓе. Во природата успеваат во дождовните ...

Read More »

Легионела – бактерија која живее во вашата бања

Легионела – бактерија која живее во вашата бања

Легионерската болест е инфекција на белите дробови (пневмонија) што ја предизвикуваат бактерии од фамилијата Легионела. Најголемиот број пријавени случаи на легионерска болест се предизвикани од бактеријата Легионела пневмофилија. Секоја година во САД се пријавуваат околу 8000 – 18000 нови случаеви ...

Read More »

Ве мачат киселини во желудникот – овие продукти помагаат

Ве мачат киселини во желудникот – овие продукти помагаат

Здравјето на желудникот е директно поврзано со начинот на исхраната, но и со стресот. Желудникот освен што реагира на тоа што јадеме и пиеме, тој е исклучително чувствителен и на стрес и на другите психолошки нарушувања. Основна задача на желудникот ...

Read More »

Единствен лек за грипот – Витаминот Д и сонцето (Видео)

Единствен лек за грипот – Витаминот Д и сонцето (Видео)

Поради медиумите луѓето денеска стануваат се повеќе хистерични и конфузни околу начинот за тоа како да се излекуваат од грипот. А доволно е само да го искористат сончевиот витамин кој може да ги направи да бидат здрави низ текот на ...

Read More »

Плодноста зависи од појадокот

Плодноста зависи од појадокот

Најново истражување на американски научници открива дека не е важно само што јадеме туку и времето и количеството на оброкот. Во истражувањето спроведено на жени кои страдаат од синдром на полицистични јајници, што значително влијае и врз веројатноста од забременување ...

Read More »

Кумин, Чирук лек за буквално се – Еве што се лечи и како да го користите

Кумин, Чирук лек за буквално се – Еве што се лечи и како да го користите

Куминот (Cuminum cyminum) е билка со силен мирис. Најраниот запис на одгледување и употреба доаѓаат од антички Египет. Црното семе било пронајдено во египетска гробница, пред околу 3300 години. Се одгледувала претежно на Медитеранот, арапските земји, Индија, Турција и Кина. Не треба ...

Read More »

Не ја фрлајте кората од банана – лечи брадавици, акни, хемароиди ..

Не ја фрлајте кората од банана – лечи брадавици, акни, хемароиди ..

Бананата е плод полн со витамини и минерали, ве заситува и што е најважно, многу е вкусна. Но, ако сакате максимално да ги искористите сите предности на бананата, не фрлајте ја кората, туку искористете ја за 5 намени. 1. Против ...

Read More »

Oвој лек лечи крајници и грло за 1 ден – проверено

Oвој лек лечи крајници и грло за 1 ден – проверено

Уште еден проверен, едноставен, но многу ефектен рецепт од Руската традиционална медицина за лекување на воспалено грло и крајници. 1 погелемо парче цвекло 9% алкохолен оцет/киселина Изрендајте го цвеклото на ситно ренде…на 250гр изрендано цвекло додадете 1 супена лажица оцет, ...

Read More »

Детоксикација на организмот со дајкон

Детоксикација на организмот со дајкон

Дајконот помага при варењето на храната, ги одстранува масните наслаги и слузта акумулирани во организмот. Свежиот изрендан дајкон помага при варењето на масната храна, ги прочистува крвните садови, го намалува ризикот од атеросклероза, срцев и мозочен удар. Поради присуството на ...

Read More »

Бамја – за оние кои патат од гастрит, чир ..

Бамја – за оние кои патат од гастрит, чир ..

Поради високиот процент на целулоза, пектин, благотворно делува на органите за варење, и се препорачува за луѓето кои страдаат од гастритис, чир, воспаление на цревата. Покрај тоа, го поттикнува отстранувањето на токсините од телото, а ѝ се припишуваат и афродизијачки ...

Read More »
Scroll To Top