Home / Author Archives: BabinLek (page 359)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Кисела зелка прочистувач на желудникот

Кисела зелка прочистувач на желудникот

Обилните оброци и многуте слатки работи, по празниците му наштетуваат на желудникот и потребно е подолг период за истиот да се опорави. Професор од Виена Хадемар Банкхофер советува, дека по празниците најдобро е да се јаде кисела зелка. Киселата зелка ...

Read More »

Како лечеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Како лечеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Лекови за љубов, мевлем за ќелави, лек за „све зло во серцето“, потоа лек за понадвор, за сафра, за човек што не може да држи та мочта му се испушта в гаќи, за поулавен човек, за човек од змија што ...

Read More »

Семки од диња против ешерихија коли

Семки од диња против ешерихија коли

Дињата има значителни позитивни ефекти врз здравјето. Во медицински цели се користи коренот, пулпата и семиња. Таа го штити телото од кардиоваскуларни болести, стареење, уринарниот систем и помага во намалување на тежината. Таа исто така е во низата на антиканцерогена ...

Read More »

Ефикасен лек од костен – за проширени вени и хемороиди

Ефикасен лек од костен – за проширени вени и хемороиди

За мелем од костен потребни ви се 12-15 зрели плодови див костен (свежо набрани) и 2,5 дл коњак. Костенот ситно изрендете го заедно со кората, ставете го во тегла и прелијте го со коњак. Оставете го да отстои 6-8 недели. ...

Read More »

Сенфот помага да се победи ракот

Сенфот помага да се победи ракот

Сенфот e настанат со варење на семки од синап со додаток на оцет и други зачини. Старите Грци и Римјани ги користеле зрната од синапот во медицински цели. Семето на синапот е многу богато со ензими кои се разложуваат на изотиоцијанати. ...

Read More »

Како да препознаете дека имате проблеми со штитната жлезда – тироидата

Како да препознаете дека имате проблеми со штитната жлезда – тироидата

Луѓето кои се нервозни се жалат дека губат на телесна тежина, иако имаат добар апетит, имаат неправилна работа на срцето, губење на косата, препотување, може да се претпостави дека станува збор за хипертироидизам, просто кажано проблеми со тироидната жлезда. Меѓу ...

Read More »

Инфрацрвен третман – надеж за болните од канцер?

Инфрацрвен третман – надеж за болните од канцер?

Чудесната биогенетичка енергија наречена ФИР-зрачење (фар инфра ред или далекосежно инфрацрвено или инфраред-зрачење) помага за лекување на многу болести, од болки во коските, хормонални нарушувања, Алцхајмер, па с` до уништување на канцерогени клетки. Ова алтернативно лекување е откриено уште пред ...

Read More »

Хималајска сол

Хималајска сол

Хималајска кристална сол /ХКС/ е најчистата сол на планетата богата со многу минерали и енергија. ХКС содржи 84 видови минерали, односно 84 вида вибрации, кои човечкиот организам лесно ги апсорбира затоа што се во колоиден раствор. Земајќи 1% раствор на ХКС ...

Read More »

Бабини рецепти против болки во увото

Бабини рецепти против болки во увото

Растението “Чуваркуќа” може многу да помогне. Се цеди сокот и се капнуваат неколку капки во увото и се чека само неколку минути, а резултати секогаш има. Некогаш, овој исцедок може и да се затопли, бидејќи и топлината влијае за намалување ...

Read More »

Дуња старите велат за среќен брак, но и за многу здравје

Дуња старите велат за среќен брак, но и за многу здравје

Миризливата дуња со латинско име Cidonia oblonga, служи како симбол на плодноста уште од древни времиња. Па така невестата и младоженецот пред свадбата морале да изедат по една дуња за нивниот брак да биде среќен и плоден. Помалку е познат ...

Read More »
Scroll To Top