Home / Author Archives: BabinLek (page 358)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Внимавајте на дивата пиперка – Отровна е

Внимавајте на дивата пиперка – Отровна е

Ова билка е отровна билка, а ја споменуваме за да внимавате на неа и да не ја собирате! Чести се случаите на труење со плодовите и тогаш се јавуваат пречки во дишењето, повраќањето, потење, неизедначен пулс и парализа на срцетро. ...

Read More »

Багрем – за искашлување

Багрем – за искашлување

Народната медицина препорачува и чај од исушените цветови, кој освен што е вкусен, делува лековито кај настинките и кашлицата. Во свежите мешунки и семки има многу белковини, јаглени хидрати и масти. Мешунките можат да се конзервираат после сушењето и да ...

Read More »

Трчате со штикли – си го зголемувате ризикот од артритис

Трчате со штикли – си го зголемувате ризикот од артритис

Повеќето вработени жени се наоѓаат во ситуација да мораат некаде да брзаат, па дури и да потрчаат. Но, според резултатите на новата студија, дури и краткиот „спринт“ во високи потпетици ја зголемува можноста за појавa на артритис, кој предизвикува тешкотии на милиони луѓе ...

Read More »

Подмочани жени: Неможноста во целост да се задржи урината се лечи – Кегелови вежби

Подмочани жени: Неможноста во целост да се задржи урината се лечи – Кегелови вежби

Секоја петта жена по 40-тата година од животот пати од инконтиненција која најчесто се јавува како последица на слабост на мускулите на карличното дно. Инконтиненција е неспособност во целост да се контролира задржувањето на урината при кашлање, кивање, трчање, дигање на тешки ...

Read More »

Ако се зацрвенувате кога пиете – имате ризик од инфаркт

Ако се зацрвенувате кога пиете – имате ризик од инфаркт

Научниците предупредуваат – оние кои што при консумацијата на алкохолот забележуваат руменило на кожата на лицето, би требало да посветат поголемо внимание на својот крвен притисок. Руменилото кое што се јавува кај многу луѓе при консумацијата на алкохол е знак ...

Read More »

Чудо од растение – Неверојатно што сѐ лекува Буквица

Чудо од растение – Неверојатно што сѐ лекува Буквица

Прашокот од буквица лекува неврастенија, невралгија, хистерија, несоница, болка на лицето, Паркинсова болест, мигрена, главоболки, епилепсија, туберкулоза, заболување на црниот дроб, хронични ревматизам со ишијас, реума на главата Буквицата, растение кое лекува рани, позната им е на сите древни цивилизации. ...

Read More »

Терапија со гушкање до подобро здравје

Терапија со гушкање до подобро здравје

Преку гушкањето се зголемува нивото на хормонот окситоцин, познат како хормон на зближување (мажите знаеме дека го имаат во помали количини). Се работи за хормон кој го стимулира зближувањето со други луѓе и кој не тера да се ‘’врземе’’ со ...

Read More »

Слушнав носете го на обдукција, сакав да викнам, но… Исповед на човек кој преживеа мозочна смрт

Слушнав носете го на обдукција, сакав да викнам, но… Исповед на човек кој преживеа мозочна смрт

Драган Субашиќ (39) од Панчево, пред шест години преживеал тежок мозочен удар. За своето искуство напишал блог пост, кој со дозвола на Субашиќ го пренесе весникот „Ало!“ Еден убав септемвриски ден, поточно 3-ти септември 2007 година со жената и синот ...

Read More »

Русите направија вакцина за 3 најопасни видови рак – тестовите успешни, почнува производството

Русите направија вакцина за 3 најопасни видови рак – тестовите успешни, почнува производството

Руски научници направија вакцина против рак, која значајно го продолжува животот на пациентите. Имено, експертите од Научно-истражувачкиот институт за имунологија на сибирскиот оддел на Руската академија за науки, направија вакцина која ги помина сите клинички испитувања и покажа добри резултати. ...

Read More »

Рак на дебелото црево – зошто настанува и како се лечи!

Рак на дебелото црево – зошто настанува и како се лечи!

Ракот на дебелото црево, односно колонот, е една од најчестите појави. Речиси секој петнаесети човек развива ваков вид на канцер. Како и да е, доколку се дијагностицира во раната фаза, тогаш ова заболување може да се излечи во целост. Овој ...

Read More »
Scroll To Top