Home / Author Archives: BabinLek (page 330)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Алги – морски зеленчук што лекува и храни на копно

Алги – морски зеленчук што лекува и храни на копно

Алгите се подводни билки, морски треви, кои многумина ги нарекуваат морски зеленчук. Сите што ги пробале се согласуваат дека имаат единствен вкус. Вку-сот на некои алги е благ, на други е поизразен и појак, но на сите им е заеднич-ко ...

Read More »

За што е добар црниот чај

За што е добар црниот чај

Црниот чај содржи големо количество на витамини Ц и Е и е силен антиоксиданс. Тој се бори против стареењето додека се пие и кога се применува на кожата. Можете да си направите компресии со мали кесички врз лицето за да ...

Read More »

Маслинките не чуваат од еден куп болести – срцев удар, рак …

Маслинките не чуваат од еден куп болести – срцев удар, рак …

Иако маслиновото масло е секогаш на цена, според резултатите од многубројни истражувања, ни самиот плод не треба да се игнорира. Џон Самер, американски нутриционист, херболог и хомео-патски лекар, кој е спортски советник за исхрана, неодамна објави листа зошто треба маслинките ...

Read More »

Недостаток на железо – што да јадете

Недостаток на железо – што да јадете

Во недостаток на железото доаѓа до слабост, вртоглавица, бледило, брзо заморување, губење на здивот, кршлива коса и нокти, паѓање на косата. Во отсуство на железото, ткивата и органите не се доволно снабдени со кислород што доведува до хипоксија. Дијагнозата на ...

Read More »

Проверен народен лек за миоми и други женски проблеми

Проверен народен лек за миоми и други женски проблеми

Потребни состојки: *40 врвови од рузмарин *1 литар домашно црно вино Подготовка: Земете домашно црвено вино без конзерванси и ставете го во шише со широко грло. Во него потопете ги врвчињата од рузмарин (со 3-4см должина). Оставете ја течноста на ...

Read More »

Народни лекови за чир на желудникот и сузбивање хеликобактер

Народни лекови за чир на желудникот и сузбивање хеликобактер

– Лечење со белка Во белката од едно јајце додајте една лажица шеќер во прав и една лажица маслиново масло. Лажица од оваа смеса треба да се испие наутро на празен желудник. Потоа не треба да се јаде ништо два ...

Read More »

Мажи внимавајте на ова – Зголемувањето на стомакот алармира и болест

Мажи внимавајте на ова – Зголемувањето на стомакот алармира и болест

Погрешно е да се верува дека промените во машкото тело престануваат по пубертетот. Тие и понатаму се случуваат, а повеќето од нив се нормални. Но, може да дојде и до промени кои може да бидат причина за загриженост. Правилното распознавање ...

Read More »

Незнаат за рак, живеат 100 години – еве зошто ова племе е имуно на канцер

Незнаат за рак, живеат 100 години – еве зошто ова племе е имуно на канцер

Леатрилот, кој се нарекува и витамин Б17 е еден од бројните лекови кои го лекуваат ракот но медицината упорно ги игнорира. Тој не е единствен, во природата постојат огромен број билки кои се лековити. Забранети се за користење дури и ...

Read More »

Лековити билки при неплодност

Лековити билки при неплодност

Еве неколку билки кои се препорачуваат кај лица кои се соочуваат со неплодност: Мацина трева – очајница  (lat. Marubii herba) Содржи горчливи супстанции и танини. Поттикнува излачување на плунка, жолчни сокови и сокови на дигестивниот тракт. Очајницата помага при недостаток ...

Read More »

Докажано: Пластиката предизвикува рак на црниот дроб!

Докажано: Пластиката предизвикува рак на црниот дроб!

Супстанцијата бисфенол е една од основните состојки на пластичната амбалажа и за која се докажа дека предизвикува појава на рак на црниот дроб, тврдат научниците од Универзитетот во Мичиген. Бисфенол А е една од основните компоненти на пластиката. 90% од ...

Read More »
Scroll To Top