Home / Author Archives: BabinLek (page 329)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Човекот кој тврди дека лечи рак за 2 минути и 40 секунди (Видео)

Човекот кој тврди дека лечи рак за 2 минути и 40 секунди (Видео)

Грег Брејден е американски автор познат по своите теории за лечење на рак за кои напишал различни книги Едно од неговите познати тврдења е дека човечките емоции можат да влијаат на ДНК и дека колективна молитва може да излечи било ...

Read More »

Преку капка крв ќе се открива дали некој има ризик да заболи од рак

Преку капка крв ќе се открива дали некој има ризик да заболи од рак

И преку капка крв или брис од уста ќе може да се дознае дали некој има генски предиспозиции да заболи од рак со испитување во новата лабораторија за молекуларна патологија и експериментално генска терапија на Институтот за патологија во Скопје, ...

Read More »

Што да пиете кога сте гладни, нервозни, отечени – ова се пијалоци за спас

Што да пиете кога сте гладни, нервозни, отечени – ова се пијалоци за спас

Сите во фрижидерот имаме млеко и вода, но дали сте знаеле дека овие ефтини пијалоци можат многу да направат за вас, освен да ви ја згаснат жедта? Еве кои се тие. Да ги зацврснете мускулите: Млеко Млекото е тука за ...

Read More »

Фатална комбинација: Грејпфрут со лекови може да ве убие

Фатална комбинација: Грејпфрут со лекови може да ве убие

Доколку земате лекови за смалување на притисокот, антидепресиви, лекови за лечење на ракот, за срце, или антибиотици, од исхраната исфрлете го грејпфрутот во сите облици. Како што предупредуваат канадските експерти од Универзитетот Онтарио, грејпфрутот во комбинација со 43 врсти на ...

Read More »

ПРАЗ(ник) за тело и душа

ПРАЗ(ник) за тело и душа

 Ценет како квалитетна и лековита билка бил одгледуван уште кај старите Египјани, Римјани и Грци, а Нерон во стариот Рим вовел закон за еднаш месечно да се јаде праз како лек за добар глас. Велшаните овој зеленчук го имаат за национален ...

Read More »

Како да го намалите ’рчењето на природен начин?

Како да го намалите ’рчењето на природен начин?

Навечер пред легнување направете инхалација над сад со зовриена вода во кој ќе ставите неколку капки етерно масло од еукалиптус или две лажици сол. Лажичка мед пред спиење е здраво за вашето грло и воедно може да ви помогне при проблемите ...

Read More »

Пудрата за тело ризик за рак на јајници и матка!

Пудрата за тело ризик за рак на јајници и матка!

Ризикот од појава на рак на јајници се зголемува за речиси 25 отсто доколку често се употребува пудра за тело, порачуваат научниците. Во ново американско истражување се изнесува фактот дека 40 отсто од жените секојдневно користат пудра за тело за ...

Read More »

Калинката кралица на здравјето – чисти од отрови, превенира рак

Калинката кралица на здравјето – чисти од отрови, превенира рак

Калинките личат на црвените крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост. Тие се добар извор на антиоксиданти. Многу клинички студии ја испитувале превентивна улога на калинката кај ракот на простатата, ракот на кожата и ракот на дојката. Исто така, ...

Read More »

Техника да ги прочистите белите дробови на природен начин

Техника да ги прочистите белите дробови на природен начин

Постојат вежби за дишење кои ќе ги прочистат белите дробови. Вежбите за дишење се прават така што ќе застанете исправено со рацете поставени покрај телото, и нозете малку раширени. Вдишете од носот и задржете го воздухот неколку секунди па издишете ...

Read More »

Во науката веруваме! На повидок лек против тумор на мозокот!?

Во науката веруваме! На повидок лек против тумор на мозокот!?

Научниците го пронајдоа биомаркерот наменет за најсмртоносната форма на тумор на мозокот, глиобластома мултиформа. Тие откриле дека со откривањето на овој биомаркер и со негова употреба како потенцијален лек, тие би биле способни да го спречат растот и враќањето на ...

Read More »
Scroll To Top