Home / Author Archives: BabinLek (page 328)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Се враќаат ли болестите за кои има вакцини?

Се враќаат ли болестите за кои има вакцини?

Ќе се вратат ли болестите против кои има вакцини, од кои некои дури и се искоренети. Ова прашање посебно се актуелзиира откако за неполн месец во земјава пет луѓе се разболеа од мали сипаници. Епидемиолозите, иако велат дека тоа се ...

Read More »

Жена со церебрална парализа се лечи со марихуана – Резултатите се зачудувачки (Видео)

Жена со церебрална парализа се лечи со марихуана – Резултатите се зачудувачки (Видео)

Церебрална парализа (CP) е група на болести со непрогресивни движења предизвикана од дефект или оштетување на незрелиот мозок. Терминот “церебрална” се однесува на мозокот, а “парализа” на нарушените движења Жаклин Петерсон боледува од церебрална парализа со големи потешкотии во говорот, ...

Read More »

Секоја бактерија не е закана за здравјето – еве од што да се пазите, а што е мит

Секоја бактерија не е закана за здравјето – еве од што да се пазите, а што е мит

ВЦ-шолјата е почиста од работната маса, а кваките, телефоните или парите што ги допираат илјадници раце не се главен извор на болести, велат научниците. Тие откриле дека секоја бактерија не е закана за здравјето и дека има многу добри бактерии, ...

Read More »

Парадентозата – заштита

Парадентозата – заштита

Експертите предупредуваат дека дури шест од 10 возрасни лица страдаат од воспаление на непцата. Исто така, алармантен е и податокот дека парадентозата не ги загрозува само забите, туку и здравјето на целиот организам. Превенцијата од парадентоза е многу едноставна и ...

Read More »

Што сè лечи виновата лоза

Што сè лечи виновата лоза

Освен свежото грозје и виното, и листот на виновата лоза е лековит и богат со витамини и минерали. Во него има доста витамини (Ц, Е, А, Б6, како и ниацин, железо, влакна, рибофлавини, фолати, калциум, магнезиум, бакар и манган). Се ...

Read More »

Зголемување на имунитет по операции – рецепт

Зголемување на имунитет по операции – рецепт

Потребни состојки: 400гр ореви 400гр пченица 1кг мед 12 главици лук 15 лимони Начин на подготовка: Ја ставаме пченицата во стаклена тегла и додаваме вода. По 10-12 часа пченицата  ја цедиме низ чиста газа, и доброги миеме зрната. По 24 ...

Read More »

Честите главоболки се аларм за излив

Честите главоболки се аларм за излив

Kако што симптомите за срцев удар може да се разликуваат кај мажите и кај жените, исто така се разликуваат и ризиците за добивање мозочен удар. Американското здружение за срцево здравје го објави првиот прирачник за спречување мозочни удари кај жените. ...

Read More »

Третина од луѓето боледуваат од оваа болест а не знаат – Еве ги симтомите

Третина од луѓето боледуваат од оваа болест а не знаат – Еве ги симтомите

Дијабетис тип 2 може да предизвика сериозни компликации. Проблеми со бубрезите, слепило како и зголемен ризик од срцев или мозочен удар. Најстрашно е тоа што 30% од дијабетичарите не се ни свесни дека го имаат, а состојбата бара што е ...

Read More »

Опасни лековити билки за трудници

Опасни лековити билки за трудници

Некои билки можат да бидат потполно безопасни за трудниците, но постојат и такви кои треба да се избегнуваат во бременоста, особено во количини кои не се препорачливи. Пред употреба на било која билка добро е да се консултирате со фитоароматерапевт ...

Read More »

Мамографијата е бескорисна – покажало истражување на 90 000 жени

Мамографијата е бескорисна – покажало истражување на 90 000 жени

Една обемна студија, во која биле вклучени 90.000 жени и која траела 25 години, сериозно ја доведе во прашање вредноста на мамографијата кај жените на која било возраст. Студија е објавена во Британскиот медицински журнал, а ја пренесува Њујорк Тајмс. ...

Read More »
Scroll To Top