Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 362)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Создале минијатурен црн дроб со помош на 3D печатач

Создале минијатурен црн дроб со помош на 3D печатач

Една група на американски научници со користење на 3D печатач го создале најмалиот во светот човечки црниот дроб кој може да функционира како природниот дури 40 дена, пренесува британскиот портал „Метро”. Научниците од калифорниската организација за медицински истражувања „Organvo” направиле ...

Read More »

Како да се ослободите од хрчењето?

Како да се ослободите од хрчењето?

Пробајте да спиете на стомак, бидејќи кога спиете на грб,  јазикот и непцата го затвараат протокот на воздух, што предизвикува хрчење. Голема е веројатноста дека ќе се свртите во сон, па пробајте да ја гушнете перницата со што подолго ќе ...

Read More »

Tиквата ризница на витамини и минерали

Tиквата ризница на витамини и минерали

Составот на тиквата има високо ниво на антиоксиданси и каротен, а особено витамин Г и Е, а со своите лековити состојки е идеална во борбата против срцевите болести, рак, катаракта и мозочен удар. Сиромашна со калории, богата со минерали Лесното ...

Read More »

Лек против темните подочници

Лек против темните подочници

Секое утро имате проблеми со темни подочници и потечени очи? Изрендајте суров компир и распоредете го на подочниците. По десет минути отстранете го компирот внимателно. Потоа исплакнете го лицето со млака вода. Tea

Read More »

Решение за ладни прсти на рацете и нозете

Решение за ладни прсти на рацете и нозете

Се прашувате зошто прстите на рацете и на нозете честопати ви се студени? Главната причина е намалениот протокот на крв во рацете и нозете, но меѓу најчестите се и нездравиот начин на живот, изложеноста на студ и несоодветната исхрана. Прво ...

Read More »

Семки од диња против ешерихија коли

Семки од диња против ешерихија коли

Дињата има значителни позитивни ефекти врз здравјето. Во медицински цели се користи коренот, пулпата и семиња. Таа го штити телото од кардиоваскуларни болести, стареење, уринарниот систем и помага во намалување на тежината. Таа исто така е во низата на антиканцерогена ...

Read More »

Продале се и не нашле лек за ќерката – надеж им е кинеската медицина

Продале се и не нашле лек за ќерката – надеж им е кинеската медицина

Семејството Илковски од Прилеп, чија ќерка боледува од церебрална парализа, последна надеж гледа во Кина и нивната алтернативна медицина. Продале се што имале за продавање за да се подобри здравјето на нивната ќерка, но лек не нашле, пишува Канал5. Моника ...

Read More »

Расте секаде, отпорна на зима, не бара ни вода, а е билка полна здравје – Од што се ве чува чуваркуќата

Расте секаде, отпорна на зима, не бара ни вода, а е билка полна здравје – Од што се ве чува чуваркуќата

Чуваркуќата е месеста, сочна билка со дебели овални листови наредени во вид на роза. Во средината на растението се развива цветна дршка која има најчесто розови цвеќиња. Цветовите може да бидат црвени, бели и жолти. Чуваркуќата цвета од април до ...

Read More »

Напиток за оние кои имаат проблем со варење храна

Напиток за оние кои имаат проблем со варење храна

Ова е одличен напиток за сите што имаат проблем со варење на храната. Јас го консумирам веќе цела година и навистина ми ги смали тегобите и веќе немам чуство како да ќе експлодирам, или како да имам цигла во стомакот ...

Read More »

Лосион за отстранување флеки од лицето

Лосион за отстранување флеки од лицето

   1 дл сок од лимон 2 лажички магдонос 1,5 дл дестилирана вода 0,5 дл 70 отсто алкохол Исецкајте го магдоносот, потоа се прелива со дестилирана вода и алкохол. Протресете ја теглата, затворете и оставете да отстои преку ноќ. Следниот ...

Read More »
Scroll To Top