Home / природен лек / Tиквата ризница на витамини и минерали

Tиквата ризница на витамини и минерали

Составот на тиквата има високо ниво на антиоксиданси и каротен, а особено витамин Г и Е, а со своите лековити состојки е идеална во борбата против срцевите болести, рак, катаракта и мозочен удар.

tikvaСиромашна со калории, богата со минерали

Лесното сварливо месо содржи многу малку калории, но затоа е преполно богатство со витамини и минерали.

За проблематична кожа

Испасирана тиква е идеална како маска за лице, бидејќи за десет минути делува благотворно, го чисти лицето и ги стеснување на порите.

Смирува и го подобрува сонот

Тиквата ја смирува нервозата и го подобрува сонот благодарение на витамините од Б групата, па е соодветна и за деца.

Семки од тиква

Грст семки од тиква задоволува половина од дневните потреби за аминокиселини, а грицкајќи ги, добиваме и омега-3 масни киселини, познати како чувари на срцето, видот и расположението.

Масло

Уште еден производ добиен од тиквата го привлекува вниманието на медицинарите и гурманите, бидејќи содржи голем процент на бета каротен, витамин Е и калиум.

Denesen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top