Home / природен лек / ХЕЛДА – за кожни болести, гастрит, анемија

ХЕЛДА – за кожни болести, гастрит, анемија

Хелдата почнала да се одгледува уште пред 4.000 години во Индија и Непал. Била многу отпорна на студ, па почнала да се одгледува во повеќе земји,на исток-во Кина, Јапонија, Кореа, па се до далечниот исток, а на запад-Ками, Сури.  Се проширила и кај словенските народи, и во IX-X бек стигнала и во Русија каде постанала главна храна.  Од хелда се прави каша, палачинки како и за припрема на чоколада и чоколадни производи.

IZOSOFT'S image Disk Russian Kitchen IZ107Богата е со калиум, фосфор, бакар, цинк, бор, јод, никел, кобалт, како и лимонска и оксална аминокиселаина, витамин Б1 и Б2, РР никотинска киселина, фолна киселина. Белковините што се содржат во хелдата се многу поквалитетни од тие во другите зрнести култури. Хелдата е одличен медоносец. Од еден хектар земја посадена со хелда може да се добие до 100 кг ароматичен, густ, темно-кафеав мед.

Кашата од хелда словените одамна ја користеле во народната медицина. Се препорачува против пореметување на дигестивниот тракт, бубрежни болести,кај слабокрвост, нервни растројства и кај покачен холестерол во крвта, кај мажите помага при намалена полова потенција.

ЖЕШКИ ОБЛОЗИ И МЕЛЕМИ
Од брашното од хелда се прават топли облози и мелеми, кои се користат при кожни болести и акни.

 • Во машина за кафе се мелат зрна од хелда и се мешаат со мала количина мед. Доколу смесата е многу густа се додава 1-2 супени лажици вода или пченкарно масло. Треба да се добие смеса слична на павлаката.Смесата се нанесува на лицето и се држи 15-20 минути,а потоа маската се мие со вода во која сто се додава малку јаболкова киселина.Третманот може да се прави на секои 7-10 дена.Набрзо потоа почнува да се заприметува дека кожата е затегната и прочистена,ги снемува акните и ги затегнува порите.

СКЛЕРОЗА НА КРВНИТЕ САДОВИ

Heljda 2nn1 мало лажиче хелда да се вари во 0.5л вода,да се остави во добро      затворен сад 2 часа и сето тоа да се исцеди.Да се пие по ½ чаша 3-4 пати на ден

НИСКО НИВО НА ХЕМОГЛОБИН Современите лекари-диетолозите не само што препорачуваат да се јаде каша од хелда за заболените од анемија(ниско ниво на на хемоглобин во крвта) туку препорачуваат и користење на цветот од хелда

 • Процветани врвови од хелда и лист од коприва се измешаат во иста количина.Три лажици од смесата да се стават во 2 шољи со зовриена вода,да се остават да отстојат 3 часа и потоа да се процедат.Во текот на денот да се испие целиот чај во 3-4 пати 20 минутипред јадење.Третманот да се повтори во времетраење од 6-8 недели.

ГАСТРИТИС Кашата од хелда се користи против гастритис и цир на желудникот и на дванаесетпалачното црево.Кашата делува на желудникот а организмот доста брзо ја прима,одлично ја вари и апсорбира,истовремено организмот прима се сто му е потребно за нормална работа:избалансирана природна комбинација на белковини,масти и јаглени хидрати,добар извор на витамини и минерали.

ДИЈАБЕТИС heljda3Кашата од хелда е незаменлив во диетите на дијабетичарите.

 • Зрната од хелда да се измијат во вода и потоа да се исушат во рерна и потоа да се пржат во тава без никаков додаток додека не се добие темнокафеава боја.Потоа да се сомелат во млин за кафе.Потоа лажица од брашното се меша со кисело млеко.
 • Оваа мешавина да се користи 2 пати на ден пола саат пред доручек и узина.
 • 2 лажици брасно од хелда со 1 лажица масло да се пропржат додека не добијат темна боја.
 • Се додава 1-2 чаши со вода и се вари на тивко додека смесата не се згусне,се додава сол по желба.Се добија одлицен сос од хелда
 • 2Да се измеша хелдино брашно со вода во однос 1:1,5.Се посолува по вкус и се пржи како што се пржи и компирот и се додава исецкан лук.
 • Се припрема тесто од 300гр брашно од хелда 1 јајце сол и вода.Се прави тенок лист од тестото исе витка како ролат и се сечка на тенки резанци.
 • Резанците се ставаат во зовриена вода и се варат додека не бидат готови.Се процедуваат,водата не ја тураме бидејќи во неа се наоѓаат многу растителни белковини и мозе да се употреби за припремање на други јадења.
 • Резанците да се измијат со зовриено млеко а одозгора може да се зачини со сосот од хелда во која сто се вареа резанците.
 • За тоа е потрбно да се пропржи на тивок оган 1 лажица брашно од хелда,се посолува по вкус,се додава течноста од резанците се намалува огнот и се вари додека смесата не стане густа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top