Home / алтернативна медицина / Едвард Грифин: Хемотерапијата е медицинска измама

Едвард Грифин: Хемотерапијата е медицинска измама

Во ексклузивно интервју прославениот американски публицист Едвард Грифин, открива зошто официјалната медицина го крие вистинскиот лек против ракот, на кои места на светот нема малигни заболувања и колку вакцинацијата е опасна работа. Американскиот книжевник и публицист Едвард Грифин (81) мислел дека ќе му требаат три недели, а му требале три години истражувачка работа за да ја напише според многумина контроверзната книга „Свет без раце“.

rsz_lek1Во ова остварување, авторот темелно го докажува предизвикувачот на ракот и дека тоа не се ниту вирусни, ниту тоскични, туку едноставно недостаток на хранливи материи – витамин Б17. Спротивувајќи се на официјалната фармацевска политика, која според неговите зборови во последните 30 години вешто го крие од јавноста вистинскиот лек против ракот, Грифин истакнува дека денеска на ракот луѓето повеќе заработуваат за живот отколку што од него умираат.

Во потрага по одговор на ова прашање, но и на она зошто во Америка е забрането пласирање на витаминот Б17 на пазарот, направено е интервју од страна на српските колеги во Белград на промоција на книгата „Свет без рак“. „Вистина е дека луѓето тешко веруваат во тоа што сум го напишал, но мене тоа воопшто не ме чуди.

Па и во 19 век научниците мислеле дека СКОРБУТОТ кај морнарите е резултат на јадење на мистериозни бубачки кои се населиле под палубата.

hemoterapijaПодоцна се испоставило дека причина за овие болести е всушност недостаток на витаминот Ц“, објаснува во ексклузивното интервју овој прославен калифорниски публицист, познат по работењето со разноврсни теми во своите дела, меѓу кои и тероризмот, субверзијата, но и археологијата и историјата.

Како дојдовте до идеја да ја напишете оваа книга?

Се започна сосема случајно. И тоа така што мојот пријател доктор Ричардсон почна пред триесетина години на клиниката во Сан Франциско да го користи витаминот Б17 (кој во својот облик се нарекува леатрил или Амигдалин) во третманот на пациенти заболени од рак. Се се случило откако прочуениот биохемичар Ернст Т. Креб подигна прашина во јавноста така што сакаше да го пласира овој лек на пазарот наведувајќи дека ракот е всушност авитаминоза, поточно пореметување во метаболизмот предизвикан од недостаток на витаминот Б17 во прехраната.

rsz_lek3Вашиот пријател прво го пробал лекот на своето куче, кое боледувало од рак?

Да. И кучето се оправи. После тоа Ричардсон почна да го применува овој лек и во терапијата на своите пациенти. Прво го испроба на сопругата и неговата сестра, на која лекарите и даваа најмногу две до три недели живот. Откако земаа летрил тие веднаш се опоравија.

Како тогаш дошло до тоа да овој лек биде забранет во САД?

„Откако пациентите кои се опоравија почнаа да ја шират приказната за лекот, тоа на некого не му одеше во прилог. Особено не на големите фармацевски и администрациски службени медицински лица. Пред се поради огромната заработка од продажбата на цитостатикот. Американската администрација за исхрана и лекови (FDA) го нарекла витамин Б17 обична измама и го забрани неговото пласирање на пазарот.

Каде во намирниците може да се пронајде витамин Б17?

Тоа е природен хемотераписки агенс кој не може да се пронајде во повеќе од 1200 билки. Првенствено во семките на овошјето: кајсиите, сливите, вишните, јаболките, но и во просата. Неговиот молекул е составен од два молекули на шеќер, и една на цијанид и бензалдехид.

rsz_lek2Ако цијанидот од овој молекул е задолжен за елиминирање на малигните ќелии, постои ли можност да ги убие и здравите ќелии?

„Здравите ќелии имаат ензим за неутрализација на распаднати продукти на Б17, така што цијанидот го искористува за метаболичка синтеза, Б12, кој е важен во метаболизмот хемоглобин и создава присуство на сумпор соединение тиоцијант кое учествува во регулирање на крвниот притисок, а вишокот се исфрла од организмот преку уринирањето.

Дали е вистина дека за време на истражувачката работа се наишле на податок за местото на светот, каде нема заболени од рак, како што е племето на Хунзите во Пакистан?

Ова племе е настанато во далечните и отфрлени места на Хималаите. Познати се по завидувачкото долговечено и добро здравје. За нив не е необично да доживеаат сто години, а некои дури и стигнуваат и до сто дваесет па и повеќе. Интересно е тоа што во тоа племе парите се непознат поим, но затоа богатството се мери со бројот на стебла кајсии кои некои од нив ги поседуваат. Кајсијата се смета за најценета храна за јадење на ова место. Таа е богата со витаминот Б17.

Додека некои од Ескимите не отишле да служат војска во Канада и САД?

Вистина… Штом се преселиле и го променија начинот на исхрана, истиот момент почнаа да заболуваат и умираат од малигни заболувања.

rsz_lek4Што би им порачале на пациентите кои одат на хемотерапија?

Не како експерт (затоа што тоа не сум), туку како обичен човек, на никој не би му препорачал да оди на хемотерапија. Знам дека никогаш не би пристапил да одам на хемотерапија. Дури верувам дека таа го предизвикува ракот. Официјалното лечење на рак е голем бизнис. На хемотерапијата и цитостатиците се заработува милијарди долари. Не ги ставаат сите лекари парите пред пациентите, но во природата на човекот е за жал, трката по пари.

Верувате ли дека вакцините против, свинскиот, птичјиот грип или вирусот Западен Нил се дел од медицинската измама?

„Вакцините се премногу штетни отколку што помагаат. Милијарди долари завршуваат на лобирање на законите, кои се пласираат на употреба на различни вакцини. Знам за илјадници лажирани студии за тоа како вакцините наводно се здрави. Тажно е што многу лекари не знаат за ваквите измами, или дури и не треба да се испитуваат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top