Home / Author Archives: BabinLek (page 371)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Темјан – едно од најлековитите растенија

Темјан – едно од најлековитите растенија

Темјанот кај нас е познат преку црковните церемонии а се смета за еден од најстарите мириси. За него се вели дека ја подобрува циркулацијата и протокот на крв низ крвните садови кои се оштетени од воспаление а помага и на ...

Read More »

Виното како алтернативната медицина – Примена во лекувањето

Виното како алтернативната медицина – Примена во лекувањето

Поради алкохолот во виното, лекувањето не смее да се применува на деца. Истото важи и при мешањето на вината. За да се подготви медицински пијалок, секогаш треба да се користи доброблагородно вино, како што е rebula, rizling и слично. Најчесто ...

Read More »

Ги трујат децата – опасни метали најдени во млекото за бебиња на Aptamil, Hipp Organic и Cow and Gate

Ги трујат децата – опасни метали најдени во млекото за бебиња на Aptamil, Hipp Organic и Cow and Gate

Трагови на метали во млекото се најдени во некои од водечките производители на млеко за новороденчиња. Металите се неколку пати  повисоки од она што е законски дозволено во водата. Производите во кои се пронајдени загрижувачки количини на алуминиум се Aptamil, ...

Read More »

Две моќни растенија за силен и моќен мозок

Две моќни растенија за силен и моќен мозок

Во природата постојат многу билки кои можат да ни помогнат за бистро и стабилно размислување. Денес ќе ви претставиме само две, доволно моќни да им конкурираат на сите останати, а еве за кои зборуваме. Гинсенг Гинсенгот е древно растение кои ...

Read More »

Чудо! Оваа жена се излечи од рак без лекови! – Видео

Чудо! Оваа жена се излечи од рак без лекови! – Видео

Проф Џејн Плант заболела од рак на дојката, лекарите и дале 2 месеци живот. Во тоа време проф Плант работела во Кина, што мoжеби е и клучно што и се спасил животот. Таа и нејзиниот сопруг кој е исто научник ...

Read More »

Ова се тајните на луѓето кои никогаш не се разболуваат

Ова се тајните на луѓето кои никогаш не се разболуваат

Постојат луѓе кои цела вирусна сезона не „закачуваат“ ниту настинка. Нивните совети зошто не се разболуваат може да ви бидат многу корисни во периодот кој доаѓа. Ова е нивната тајна. Масажата може да го намали чувството на анксиозност, а тоа ќе предизвика ...

Read More »

Отровот од пчели лечи смртоносни болести

Отровот од пчели лечи смртоносни болести

Околу 30 отсто од храната што ја јадеме зависи од опрашувањето извршено од пчелите. А опрашувањето е само една од корисните активности на овие инсекти. Покрај мед, млеч и прополисот, на медицината одамна и е позната моќта на пчелиниот отров. ...

Read More »

Храна и билки со природни антибиотички својства

Храна и билки со природни антибиотички својства

Со оглед дека се` повеќе луѓе се отпорни на фармацевстките антибиотици, не е на одмет секој ден да се јаде храна која штити од бајктерии, без разлика дали сте настинати или не. Мед Медот се користел како антибиотик во различни култури ...

Read More »

Домашно средство за прочистување на дишните патишта кај децата

Домашно средство за прочистување на дишните патишта кај децата

Кај децата кашлицата може да се појави, како на почетокот на болеста, така и како последица од тоа. Но освен сируп,  едно домашно и целосно безопасно средство е за прочистување на дишните патишта кое секој може да го направи дома. ...

Read More »

Со оваа метода до 1980 г. се излечиле над 40.000 болни од рак?

Со оваа метода до 1980 г. се излечиле над 40.000 болни од рак?

Рудолф Бројс е натуропат кој развил метода против рак- терапевтско гладување позната како „Тотална терапија”. Тој е автор на книгата „Рак, леукемија и други навидум неизлечиви болести“. Во книгата наведува дека со неговиот метод до 1980 година излечил повеќе од ...

Read More »
Scroll To Top