Home / бабини рецепти / Домашно средство за прочистување на дишните патишта кај децата

Домашно средство за прочистување на дишните патишта кај децата

Кај децата кашлицата може да се појави, како на почетокот на болеста, така и како последица од тоа.

zelkaНо освен сируп,  едно домашно и целосно безопасно средство е за прочистување на дишните патишта кое секој може да го направи дома.

Кон свежо исцеден сок од зелка додадете шеќер (по можност кафеав) во сооднос 1 спрема 1. Истиот ефект ќе го добиете и доколку го измешате сокот од зелка со мед повторно во сооднос 1 спрема 1.

Давајте му на детето од добиениот сируп за кашлица по 1 лажичка 3-4 пати на ден.

Боза.мк

3 comments

  1. Ve molam pojasnete sto znaci soodnosot 1 sprema 1. Dali znaci edna lazicka sok so edna lazicka seker/med?
    Blagodaram!

  2. ve molam ke mozetw barem malce da go objasnite poudobro receptot za kaslica ili bar objasnete 1 sprema 1 na sto tocno se misli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top