Home / Author Archives: BabinLek (page 372)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Јодот еден од најзначајните ресурси – еве како влијае на се живо во телото

Јодот еден од најзначајните ресурси – еве како влијае на се живо во телото

Многумина имаат слушнато за јодот, но малкумина знаат за неговата фукцнија која што може да ја предизвика штета по нашето здравје. Јодот е традиционално изваден од морето, а ретко го има во рамките на кората на Земјата. Јодот е потребен ...

Read More »

СЗО предупредува – убиствена пластика во секој дом – опасна по здравјето

СЗО предупредува – убиствена пластика во секој дом – опасна по здравјето

Синтетичките хемиски супстанци кои се наоѓаат во секој дом, имаат сериозни импликации по човековото здравје и можат да предизвикаат рак на дојка, астма, неплодност и деформација на плодот, предупреди Светската Здравствена Организација Во извештајот се истакнува дека ЕДЦ единиците, кои ...

Read More »

Кокосово масло за стрии, инфекции, дамки на кожа

Кокосово масло за стрии, инфекции, дамки на кожа

ИЗБЕЛУВАЊЕ НА ДАМКИТЕ ОД СТАРЕЕЊЕТО Голем број постари жени го обожаваат ова масло за да ги покријат дамките по кожата настанати со стареењето. Нанесете на местото, втријте го убаво и оставете да постои. Со редовно користење во текот на една ...

Read More »

Домашен лек – капки за циркулација – за опуштени вени

Домашен лек – капки за циркулација – за опуштени вени

Состојки 100 гр сув невен 100 гр жолт кантарион 100 гр мајчина душица 100 гр рузмарин 100 гр семе од коприва 1 литар ракија Подготовка Ова го пишувам како помош за сите оние кои имаат проблем со циркулација на крвта. ...

Read More »

Произведуваат црни домати кои помагаат во борбата со ракот

Произведуваат црни домати кои помагаат во борбата со ракот

Црните домати имаат потенцијал да го стопираат растот на ракот, а за прв пат денес се одгледуваат во Велика Британија. Овој така наречен супер-зеленчук е меѓу првите во светот кои користат anthocyanin – антиоксидант кој може да помогне во битката ...

Read More »

Од бемка до рак: Како да ги воочите промените?

Од бемка до рак: Како да ги воочите промените?

Промените на бемките кои честопати изгледаат сосема безопасно, не ретко може да доведат до рак на кожата. Според истражувањата во последните неколку години стапката на смртност од овој вид  рак загрижувачки се зголемува, а најчестата причина поради која умираат голем број ...

Read More »

Пивски квасец за очи, црн дроб, губење тежина

Пивски квасец за очи, црн дроб, губење тежина

Пивскиот квасец се препорачува за сите возрасти, бидејќи го заштитува црниот дроб, очите, кожата, помага во исчезнувањето на акните, го отстранува заморот, ја одржува рамнотежата на цревната флора, спречува мачнини, ги олеснува дигестивните проблеми и го поттикнува губењето на тежината. ...

Read More »

Сериозна закана за здравјето: Машината за садови е полна бактерии – без ова не ја користете

Сериозна закана за здравјето: Машината за садови е полна бактерии – без ова не ја користете

Машините за миење садови се плодно тло за развој на потенцијално штетни габички затоа што тие одлично успеваат во топли и влажни услови. Затоа не е чудно што над 60% од машините за миење садови содржат потенцијално штетни габички кои ...

Read More »

Научниците велат до кафето е: Во село каде пијат многу турското кафе сите живеат долго

Научниците велат до кафето е: Во село каде пијат многу турското кафе сите живеат долго

Одговорот на долговечноста може да биде далеку поедноставен отколку што може да се замисли. Тој всушност се наоѓа пред нашите носеви во форма на утрински кофеински удар. Постарите жители на грчкиот остров Икариа, се фалат со највисоките стапки на долговечност ...

Read More »

Како да препознаете дали имате недостаток од некој важен витамин во телото?

Како да препознаете дали имате недостаток од некој важен витамин во телото?

На пролет честопати се случува на телото да му недостасува некој важен витамин, без којшто телото не може да функционира. Еве како да препознаете дали и вие имате ваков проблем. Кога малаксаноста е доминирачки симптом, недостигот на витамини е можно ...

Read More »
Scroll To Top