Home / Author Archives: BabinLek (page 369)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Испукани краеви на устата – како да ги лечите

Испукани краеви на устата – како да ги лечите

Аголен шејлајтис, хеилоза или аголен стоматитис е воспалителна лезија на аголот на устата, и често може да се случи на двете страни. Состојбата почнува како длабоки пукнатини, а во полоши случаи, може да искрвари кога устата е отворена и да ...

Read More »

Чоколадо – задоволство за здравите, здравје за болните!

Чоколадо – задоволство за здравите, здравје за болните!

Чоколадото го регулира крвниот притисок и ја подобрува срцевата функција, ова го покажуваат двете најнови студии, кои пак се стара вест за производителите на чоколадо! „Постојат многу истражувања за придобивките од чоколадото, вели производител на чоколадо од Сан Франциско, додавајќи ...

Read More »

Терапија со светлина против депресија

Терапија со светлина против депресија

Фототерапијата може да ја намали депресијата, нарушеното спиење, Паркинсовата болест, деменцијата, нарушување на концентрацијата и хиперактивноста Одличен начин за ослободување од сезонската депресија, која најчесто се јавува во текот на есента и зимата, може да биде фототерапијата – терапија со ...

Read More »

Семките од грозје поефикасни од хемотерапија?

Семките од грозје поефикасни од хемотерапија?

Хемотерапијата во однос на биоактивните состојки на екстрaктот од семките на грозјето (ГСЕ) изгледа како архаичен облик на лекување, особено ако се земе во предвид фактот дека хемотерапијата и зрачењето можат да предизвикаат ремисија на ракот кој е 10 пати ...

Read More »

И диви и питоми – еве за што се е добар костенот

И диви и питоми – еве за што се е добар костенот

Зад костенот се кријат уште многу бенефити. 1. Костените се единствени кои содржат Ц витамин од целата група на јатки. И тоа на една шака костени можете да задоволите дури 40% од дневните вредности. Ц витаминот, освен антиоксидативно дејство, е ...

Read More »

“Лут“ крем против болки во мускулите, рамениците и грбот

“Лут“ крем против болки во мускулите, рамениците и грбот

Ве боли вратот, грбот или рамениците од седење? Имате болка во мускулите? Направете ја наједноставната но мошне ефикасна крема против вакви болки. Тајната се крие во лутите пиперчиња кои содржат капсацин, кој го дава лутиот вкус, а истата состојка се наоѓа ...

Read More »

Сокриени употреби на медот – лек за модрици и мамурлук

Сокриени употреби на медот – лек за модрици и мамурлук

Лек против мамурлук Медот функционира како природен тоник кои ви овозможува многу брзо да се решите од мамурлукот. Само растворете две лажички мед во чаша вода и испијте го наутро. Лечи модрици и исекотини Потребно е само на раната да ...

Read More »

Бабин рецепт за болки во зглобовите

Бабин рецепт за болки во зглобовите

Ќе ви треба: – 300 мл алкохол (70%) – 100 мл повидон јод – Аналгин 10 таблети (500 mg) – Алкохолот се меша со јодот а потоа се додаваат згмечените таблети аналгин. – се промучкува и остава темно место 21 ...

Read More »

Сериозни заблуди за крвниот притисок кои се погубни за вашето здравје

Сериозни заблуди за крвниот притисок кои се погубни за вашето здравје

Во текот на секојдневието при разговарањето на теми за здравјето и крвниот притисок сигурно сте слушнале неколку факти за сето тоа, но она што треба да го знаете е тоа дека дел од истите се вистински заблуди кои што може ...

Read More »

И официјално: Загадениот воздух виновен за рак на белите дробови, повеќе од цигарите

И официјално: Загадениот воздух виновен за рак на белите дробови, повеќе од цигарите

-Загадените материи од воздухот кои ги вдишуваме се главна причина за рак на белите дробови, тврдат од Светската здравствена организација, пишува „Би-Би-Си„ -Загадувањето кое е резултат на издувните гасови, нус производи од електраните, емисијата на гасови во производството и индустријата, ...

Read More »
Scroll To Top