Home / Author Archives: BabinLek (page 368)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Митови за нашето тело во кои најчесто веруваме – Видео

Митови за нашето тело во кои најчесто веруваме – Видео

Читање во темница ќе го оштети нашиот вид, треба да пиеме 8 чаши вода на ден, почекај 30 минути откако си се нахранил за да влезеш во вода за да не добиеш грчеви…Подетално за овие а и некои други митови ...

Read More »

Имате Хеликобактер пилори – еве како да се храните

Имате Хеликобактер пилори – еве како да се храните

Од инфекцијата предизвикана од бактеријата хеликобактер пилори страда околу 56 отсто од светската популација. Високите дози на витаминот Ц (аскорбинска киселина) можат да помогнат во спречување на инфекцијата со бактеријата хеликобактер пилори, пренесува Топ Пост.мк. Пациентите со ХП-инфекција треба да ...

Read More »

Без Селен тироидата не може да работи, болат мускулите, опаѓа косата

Без Селен тироидата не може да работи, болат мускулите, опаѓа косата

Селенот му е потребен на организмот за правилно функционирање на тироидната жлезда, а може да помогне во заштита од слободните радикали и рак. Недостатокот на селен води до болка во мускулите и зглобовите, нездрава коса и бели точки на ноктите, ...

Read More »

Не седете на работа, стојте и работете – еве зошто!

Не седете на работа, стојте и работете – еве зошто!

Само со стоење наместо седење на работа годишно може да се потрошат илјадници калории а телото да се доведе во подобра физичка состојба. Дали би можеле наместо да седите , 3 часа од работното време да ги поминете во стоење, ...

Read More »

ГОЏИ БОБИНКИ – антивоспалителни, антибактериски и антигабични

ГОЏИ БОБИНКИ –  антивоспалителни, антибактериски и антигабични

Гоџи бобинките, уште познати и како волчји бобинки, со векови наназад биле вреднувани за нивните кулинарски и лековити својства во земјите од далечниот исток. Иако во западните земји се појавија пред само неколку години, нивната употреба зема се поголем замав ...

Read More »

Чај од ајдучка трева лекува осетливи брадавици кај доилки, испукани раце, сите видови кожни осипи.

Чај од ајдучка трева лекува осетливи брадавици кај доилки, испукани раце, сите видови кожни осипи.

Чај направен од ајдучка трева лекува испукани раце, осетливи брадавици кај доилки и сите видови на кожни осипи. Чај направен од ајдучка трева лекува испукани раце, осетливи брадавици кај доилки и сите видови на кожни осипи. Топла купка од ајдучка трева и камилица ги смируваат нервите и помага да се намали непријатноста предизвикана од реума. Чај за мирен сон од ајдучка трева направете така што во 2,5 дл. врела вода истурете 5 гр. ајдучка ...

Read More »

ЏВАКАЊЕ САЌЕ СО МЕД – ретко ќе настинувате, 4 години ги штити дишните патишта, за забен камен

ЏВАКАЊЕ САЌЕ СО МЕД – ретко ќе настинувате, 4 години ги штити дишните патишта, за забен камен

Со џвакањето мед од саќе составен од восок, во нашиот организам допираат биолошки активни материи кои се содржани во него, на пример витамин А. Џвакањето восок ги чисти забите и ја дезинфицира усната шуплина. Помага во чистењето на непцата и ...

Read More »

Влажните марамчиња за бебиња се потенцијално опасни?

Влажните марамчиња за бебиња се потенцијално опасни?

Најголемиот број од влажните марамчиња и лосионите и млеката за хигиена на бебињата се потенцијално опасни, предупреди денеска француското здружение за заштита на потрошувачите УФЦ-Ке Шуазир, јави дописникот на МИА од Париз Од вкупно тестираните 34 различни производи за хигиена ...

Read More »

Какаото го чува здравјето

Какаото го чува здравјето

Секојдневното внесување на разни производи од какао позитивно влиаје на здравјето, а пред се во намалување на крвниот притисок. Ова го покажа истражувањето на стари лица во Холандија кои секојдневно консумирале чоколада,чоколадни пудинзи,чоколадни пијалаци и слични производи од какао.. Изготвената ...

Read More »

Нагон за слатко или чипс, луто – Што ви се јаде – може да е показател за некоја болест

Нагон за слатко или чипс, луто – Што ви се јаде – може да е показател за некоја болест

Дали имате преголема желба за чоколада, сочна шницла или, можеби, за лута пиперка? Силната потреба за одредени производи може да биде сигнал со кој телото ви испраќа важна порака во врска со здравјето Чипс Потребата за солени грицкалки е показател ...

Read More »
Scroll To Top