Home / бабини рецепти / Чај од ајдучка трева лекува осетливи брадавици кај доилки, испукани раце, сите видови кожни осипи.

Чај од ајдучка трева лекува осетливи брадавици кај доилки, испукани раце, сите видови кожни осипи.

Чај направен од ајдучка трева лекува испукани раце, осетливи брадавици кај доилки и сите видови на кожни осипи.

ajducka trevaЧај направен од ајдучка трева лекува испукани раце, осетливи брадавици кај доилки и сите видови на кожни осипи. Топла купка од ајдучка трева и камилица ги смируваат нервите и помага да се намали непријатноста предизвикана од реума.

Чај за мирен сон од ајдучка трева направете така што во 2,5 дл. врела вода истурете 5 гр. ајдучка трева. Оставете го да стои десет минути, потоа исцедете и пијте по една чаша во вечерните часови, пред спиење.

За нега на рацете сварете чај од две лажици од листови и цветови на ајдучка трева. Гответе три минути во 3 дл. вода, а потоа со топлиот чај исплакнете ги рацете и чувствителни брадавици, кои често ги мачат доилките.

Облоги за рани

Свежо истолчени листови од ајдучка трева ставете ги како облога на рани кои се резултат на удари, убоди, исекотини…

Lokalno.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top