Home / бабини рецепти / Едноставен лек за грло – а ефикасен

Едноставен лек за грло – а ефикасен

lek-za-grloПодготовка: Во тегла наредете парчиња од лимон, мед и ѓумбир, кој е исто така исечен на парчиња. Затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер каде ќе се формира желе.

Користење: Земете супена лажица од желето, ставете во шолја и прелијте со вода што врие. Чај е подготвен.

Смесата може да се чува во фрижидер од 2-3 месеци. Едноставен а ефективен лек за болки во грлото. Медот науката го призна како лек за многу видови на болести.

2 comments

  1. Само како совет во врска со лимонот…пред да се исече на парченца треба да се измие со вода и 1-2 лажици сода бикарбона,за да се исчисти од пестицидите со кои е прскан.

  2. Limonot i medot ne se stavaat vo vrela voda , gi gubat vitaminite i hranlivite sostojki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top