Home / природен лек / Бел слез – корисно за се’

Бел слез – корисно за се’

Althaea officinalis, или попознат како бел слез, е трајна билка со меснати, силни и разгранети корени со бела боја.

Marsh_Mallow_Althaea_officinalis_closeup_DP215Ова растение, кое расте на насипи, крај река, на влажни ливади и на поплавени подрачја, се одгледува и во градините со добри услови. Цвета од јуни до крајот на август.
Лековити делови на оваа билка се коренот (кој се копа во пролет или на есен, после цветањето), цветовите (кои се собираат за време на цветањето), и листовите (кои се собираат на есен, откако ќе заврши цветањето).

Коренот се мие, се лупи надворешниот слој, се сече на должина, и нагло се суши. Кога е речиси сосема сув, се расечува на ситни коцки и мора да биде сосема бел. Ако е натопен во вода и од него излегуваат белкасти црви, мора да се фрли. Од целата билка, коренот е најлековит.

Лековито дејство

Во стариот век коренот на белиот слез бил многу ценет. Чајот од бел слез поволно делува кај кашлицата, бронхитисот и воспалението на белите дробови. Се препорачува како лек за бронхална астма и почетна туберкулоза на белите дробови, кај воспаление на мочниот меур, болно мокрење или тешко задржување на мокрачата.

bez-slez-bilki-03Исто така е корисен при лечење на болести на целиот дигестивен тракт, а особено кај вопаленијата на дебелото црево, пролив, повраќање со пролив кај доенчињата и друго.

Помешан со другите лековити билки се користи во лечење на другите болести. Денес уште ретко се употребува чај од бел слез. Тој е во главно додаток на чаевите против кашлица, а неговото делување ја зголемува количината на слузта, која го сочинува заштитниот слој.

За белиот слез е карактеристично тоа што делува смирувачки при акутни воспаленија на желудечната слузница, во мешавина со камилица. Добар е и при хронично воспаление на грлото, кога сувата слузница предизвикува често кашлање .Делотворен е и при хронично воспаление кај пушачите.

Белиот слез многу се користи во кондиторската индустрија, за изработка на таканаречените салон бонбони кои се користат за украсување на новогодишната елка, како и за правење на познатите американски слатки „маршмелоу“.

http://tocka.com.mk/3/110143/bel-slez-korisno-za-se

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top