Home / Болести и лечење / Природни лекови за лечење на кандида

Природни лекови за лечење на кандида

Кандидата е проблем со кој се соочуваат сите припаднички на женскиот пол.Во секое тело има мала количина на кандида која помага при варењето и одржува рамнотежа која овозможува нормално функционирање.

f7c6b266b48b52b888acd15686984fae_LМеѓутоа, доколку таа рамнотежа се промени од некоја причина (храна, лекови или временски услови) кандидата навлегува во крвниот систем и ослободува одредени отрови. Намирниците во продолжение се добри во оваа борба.

Лукот е добар не само за салата или како додаток во исхраната туку и во медицината.

Силната анти-бактериска состојка на лукот, го прави одлично средство во борба против кандидата. Лицата кои имаат кандида имаат големи шанси да ја задржат водата во телото, а лукот помага при отстранување на вишокот течности во телото.

Кокосово масло

Во борба со кандидата кокосовото масло го зајакнува имунулошкиот систем. Лауринската и каприлна киселина во кокосовото масло спречува ширење на кандидата на тој начин што ја убива.

Зеленчук Зелка, ротквица, брокули…

Сите содржат сумпор што помага во борбата против кандида.

Алги

Алгите се богати со хранливи состојки. Поголем дел од луѓето кои имаат кандида, патат од хипертиреоза. така што морските алги кои се богати со јод, помагаат во балансирање на штитните жлезди. Тие исто така ги апсорбираат отровните супстанци од организмот и ги чистат цревата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top