Home / бабини рецепти / Народен лек за намалување на шеќерот и триглециридите

Народен лек за намалување на шеќерот и триглециридите

Овој рецепт го користеле нашите предци, а помага да го намалите шеќерот во крвта и вишокот килограми.

Потребни состојки :

cimet1383355427_thumb_medium490_02 стапчиња цимет

една кесичка каранфилче

1,5 литар флаширана вода (не смее да биде газирана)

Начин на подготовка :

Во водата ставете го циметот и каранфилчето. Оставете да стои 4- 5 дена во фрижидер. Секое утро пијте по 1 дцл од водата на празен стомак.

Кога ќе видите дека од водата ви останало уште за 4 дена,подгответе нова количина. Испијте три шишиња па направете пауза од 15 – сет дена .

По потреба повторете .

Овој народен лек е  одличен за намалување на холестеролот и триглециридите.

duma.mk

One comment

  1. Merkata “една кесичка каранфилче” e premnogu “precizna ” ….;), kolkava kesicka e toa….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top