Home / алтернативна медицина (page 10)

Category Archives: алтернативна медицина

Feed Subscription

Хомеопат од Скопје спасил Бугарин од ампутација на гангренозна нога

Хомеопат од Скопје спасил Бугарин од ампутација на гангренозна нога

Бугаринот Kирил Николов од Дупница се спасил од ампутација на ногата, благодарение на лекот што го добил од скопскиот хомеопат, Петар Мандалов, објави бугарскиот портал Виарањуз. Пензионираниот рудар Николов и неговата сопруга Аниелка Николова при повторната средба ги прегрнале и ...

Read More »

Напиток кој заменува 100 стомачни

Напиток кој заменува 100 стомачни

Потребно ви е 500 милилитри бадемово млеко, 2 зрели банани, 2 лажици несолен путер, малку бадемово или кокосово масло, 2 лажици кисела павлака и малку морко оревче. Сите состојки ставете ги во блендер и соединете ги убаво. Препорачливо е веднаш ...

Read More »

Има решение за потењето

Има решение за потењето

Зошто доаѓа до зголемено потење? Кожата има повеќе од 4.000.000 потни жлезди, чија функција е под контрола на центарот за терморегулација, сместен во хипоталамусот. Терморегулацијата се спроведува преку потните жлезди и системот за крвна регулација (вазоконстрикција и вазодилатација). Овој центар ...

Read More »

Таен рецепт се пренесува од колено на колено – за поголема сексуална моќ

Таен рецепт се пренесува од колено на колено – за поголема сексуална моќ

Овој рецепт за тајна напивка се пренесува од генерација на генерација Шише од овој пијалок традиционално се давало на зетот и невестата да се напијат пред првата брачна ноќ. Оваа традиција потекнува од некои азиски земји , имено во Индија ...

Read More »

За 60 секунди спасете го животот на некој кој доживеал инфаркт

За 60 секунди спасете го животот на некој кој доживеал инфаркт

Доктор Џон Кристофер тврди дека со само еден единствен потег може да спасите живот на човек кој добил инфаркт. Според докторот, доволно е само во секое време дома да поседувате чили во прав. Доколку човекот кој доживеал инфаркт е свесен, ...

Read More »

Ослободете се од забоболката за неколку минути

Ослободете се од забоболката за неколку минути

со помош на коцка лед, брзо ќе ја отстраните болката. Истражување во Канада, спроведено во 80-тите години покажало дека забоболката е можна да се отстрани или барем да се ублажи без отварање на уста. Се што ви е потребно е ...

Read More »

Домашен тест за рак на дебело црево

Домашен тест за рак на дебело црево

Американски научници развија домашен тест втемелен на анализа на примероците на столицата која открива рак на дебелото црево со 92 проценти точност. Тестот развиен во Маунт Синај болницата во Њујорк вклучува анализа на ДНК присутна во примерокот на столицата, што ...

Read More »

Луѓето кои го имаат ова на глава никогаш нема да заболат од рак

Луѓето кои го имаат ова на глава никогаш нема да заболат од рак

Колку пати досега сте се изнервирале, поради некој прамен од косата кој колку и да го чешлата оди во спротивна насока? Во состојба сте да ставите еден тон гел за да го средите, но ниту тоа не помага. Бидете бесни ...

Read More »

Лек за проблеми со штитната жлезда

Лек за проблеми со штитната жлезда

Доктор Олег Торсунов ги советува сите кои имаат проблем со штитната жлезда, а посебно пациентите со намалена функција на штитната жлезда, да си помогнат себе си и на својот заболен орган така што ќе пеат. Тој вели дека штитната жлезда ...

Read More »

Погледнете во вашите нозе – може да ви покажат која болест ја имате

Погледнете во вашите нозе – може да ви покажат која болест ја имате

Стапалата можат многу да ви кажат за вашето здравје. Промените на кожата, ноктите или начинот на кој ги чувствувате нозете, може да бидат сериозни знаци за проблеми на здравствената состојба. Доколку се откријат на време, симптомите може да ви го ...

Read More »
Scroll To Top