Home / алтернативна медицина (page 30)

Category Archives: алтернативна медицина

Feed Subscription

Што сонувате – покажува какви здраствени проблеми имате

Што сонувате – покажува какви здраствени проблеми имате

  Иако има исклучително малку научни сознанија кои упатуваат на тоа дека соништата и одредени симболи во нив можат да предвидат реални здравствени симптоми, постојат одредени докази кои укажуваат на тоа дека повеќе соништа, чудни или повторувачки соништа имаат важно значење ...

Read More »

Како да направите масло од канабис – алтернатива за хемотерапија (Видео)

Како да направите масло од канабис – алтернатива за хемотерапија (Видео)

Информираноста за канабисот како третман и потенцијален лек за рак, во последните неколку години се рашири доста брзо. Откријтего начинот на кој и вие можете да направите лек во домашни услови. Неколку студии во текот на минатата деценија, јасно го ...

Read More »

На вашето срце сепак не му е сеедно каде живеете – еве што му пречи

На вашето срце сепак не му е сеедно каде живеете – еве што му пречи

Животот во близина на улица на која се одвива густ сообраќај е поврзан со зголемен ризик за висок крвен притисок, сугерира истражување кое е спроведено врз 5.400 испитаника. Американските научници од Универзитетот Браун дошле до заклучок дека учесниците кои биле ...

Read More »

Мачките ги „лекуваат“ сопствениците

Мачките ги „лекуваат“ сопствениците

Лицата на кои мачките им се куќни миленичиња, поретко доживуваат мозочен удар, затоа што играњето и размената на нежност со нив го смирува организмот. Докажано е дека и децата кои од детството растат покрај нив, помалку се подложени на астма. ...

Read More »

Босилек за сексуална желба – пињоли за издржливост

Босилек за сексуална желба – пињоли за издржливост

Капсаицинот во лутите пиперки ја зголемува циркулацијата. Истовремено е заслужен за ослободување на ендорфинот во мозокот, одговара за чувството на среќа, но и за сексуалната желба Сексуалната желба зависи од многу фактори, како стрес, нервоза, но зависи и од храната. ...

Read More »

Лековитите својства во звукот на водата

Лековитите својства во звукот на водата

Многу луѓе ги припишуваат обновувачките својства на седењето крај морето или планински поток на негативно наелектризирани јони формирани од движечката вода. Бројни истражувања ги докажуваат најздравите предности на негативната јонска средина – од намалување на депресијата до забрзување на процесот ...

Read More »

Како за 5 минути да го сопрете течењето на носот

Како за 5 минути да го сопрете течењето на носот

Масажа на одредени точки на лицето може да му помогне на телото брзо се опорави, тоа е активирање на внатрешните сили на телото да се справи со течењето на носот. Ова е еден ефикасен начин кој го сугерира Hunsen Lu, ...

Read More »

Измерете се и дознајте колку ќе живеете

Измерете се и дознајте колку ќе живеете

Според најновите истражувања спроведени во Лондон, тамошните научници тврдат дека најдобар индикатор за должината на животот е обемот на половината. Како што велат тие, жените кои се високи 160 сантиметри треба да имаат обем на половината од 80 сантиметри. Доколку ...

Read More »

Најлоши и најдобри позиции за спиење (Видео)

Најлоши и најдобри позиции за спиење (Видео)

Искривеноста на телото за време на сонот може да предизвика стрес и напрегање на ‘рбетот, вратот, рамениците, колковите, па дури и вилицата, која влијае на тоа како се чувствувате следниот ден. Поради тоа пронајдете ја најубавата положба и спијте мирно. ...

Read More »

Зајакнете го имунитетот за 15 секунди – Наједноставен метод

Зајакнете го имунитетот за 15 секунди – Наједноставен метод

Професор д-р Сергеј Бубновски, познатиот Московски специјалист за кинези терапија, препорачува едноставна метода за зајакнување на имунолошкиот систем: кратко тапкање со боси нозе во ладна вода! Студен туш и ладната вода воопшто имаат долга традиција во многу култури, и со ...

Read More »
Scroll To Top