Home / алтернативна медицина (page 9)

Category Archives: алтернативна медицина

Feed Subscription

Плакнете ја устата со сончогледово или сусамово масло – еве за што помага

Плакнете ја устата со сончогледово или сусамово масло – еве за што помага

Многу едноставната и делотворна метода на превенција и лекување со помош на масло по илјада години е предмет на голем интерес и од струката и од јавноста. Станува збор за метода која ~ припаѓа на ајурведската медицина и е темелно ...

Read More »

Еве што треба да јадете на 20, 40.. 60 години

Еве што треба да јадете на 20, 40.. 60 години

Правилна исхрана е основа за здрав начин на живот, при што треба да ги земете во предвид и годините, тврдат научниците од Универзитетот во Калифорнија. Нашето тело се менува со времето, потребите на организмот се поинакви, и она што го ...

Read More »

Ослободете се од секаков вид болка – 26 точки

Ослободете се од секаков вид болка – 26 точки

На секоја страна од нашето тело постојат најмалку 26 енергетски точки кои понекогаш го кочат протокот на енергијата и прават блокади. Тоа особено му се случува на современиот човек поради неговиот начин на живеење со премалку движење и многу седење. ...

Read More »

Без столица и само еден ден е показател дека нешто се случува – ,,меридијани на прстите,,

Без столица и само еден ден е показател дека нешто се случува – ,,меридијани на прстите,,

Телото секогаш ќе ве алармира на време што е во ред со него, на пример, во отсуство на столица – дури и за краток период, дури и еден ден,  е првиот алармантен знак. Исто така, ако урина, измет, пот имаат ...

Read More »

Одење на колена: Кинеската медицина ја признава оваа вежба како лек за сите болести

Одење на колена: Кинеската медицина ја признава оваа вежба како лек за сите болести

Одењето на колена се препорачува на сите. Оваа вежба нема контраиндикации, дури и за оние кои имаат болка во колената и зглобовите, бидејќи дури и таа болка понекогаш настанува како резултат на атрофија на мускулите. Таоистичкото одење на колена помага ...

Read More »

Традиционален кинески метод – со пареа вагината се ослободува од токсини

Традиционален кинески метод – со пареа вагината се ослободува од токсини

„Парењето“ на вагината е познато како „V-steam“ и е традиционален кинески метод преку кој вагината се ослободува од сите токсини. жената треба да клекне над сад со зовриена вода и лековити билки помеѓу кои спаѓаат босилекот, ориганото, невенот, белиот слез ...

Read More »

Смртоносниот триаголник кој сите го имаме на лицето

Смртоносниот триаголник кој сите го имаме на лицето

Опасноста лежи во влакната што растат во носот, кои стануваат се подолги со текот на годините, па затоа ги отстрануваме или сечеме од естетски причини. Меѓутоа, оториноларингологот д-р Ерих Војт, вели дека кубењето на влакната или нивното скратување може да ...

Read More »

6 растенија од кои растат гради

6 растенија од кои растат гради

Ако имате мали гради и сакате да ги зголемите без притоа да правите операција, ви ги претставуваме 6 растенија кои ако ги употребувате ќе имате бујни гради. 1. Pueraria mirifica Оваа тајландска билка веќе долго време се користи за правење ...

Read More »

Руски лек против парадентоза

Руски лек против парадентоза

Малку сушен ѓумбир во прав ставете во устата и со јазикот размачкајте го по непцата. Ова правете го секој ден, по секое јадење, особено ако не сте имале можност веднаш да ги измиете забите. Задолжително користете ѓумбир откако ќе ги ...

Read More »

Мистериозен лек за многу болести – чудесниот МУМИО

Мистериозен лек за многу болести – чудесниот МУМИО

Мумио го нарекуваат старо тајно оружје против болестите, го нарекуваат уште и планинска крв, планинска солза и со уште неколку слични имиња. Потекнува од Сибир, а може да се пронајде во карите и пештерите каде што пчелите некогаш имале свои ...

Read More »
Scroll To Top