Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 49)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Ви се затнува носот често – еве што да направите

Ви се затнува носот често – еве што да направите

Во сезона на настинки, алергии, грип или проблеми со синусите, најголемите непријатности доаѓаат од растечениот нос. Во обид да исфрли се што предизвикува иритација, носот почнува да произведува вишок слуз. Кога се соочувате со затнат нос, најважно е да го ...

Read More »

Бабини лекови: Брзо решение за алергии – лек што го имате дома

Бабини лекови: Брзо решение за алергии – лек што го имате дома

Рицинусово масло: Ефикасен домашен лек за алергија е откриен од страна на Др. Хемант Патак. Тој откри дека пет капки од рицинусово масло во половина шолја сок од било кое овошје или зеленчук или пак промешано во обична вода, и ...

Read More »

Не давајте пари на измама – чување матични клетки на вашите бебиња е непотребно

Не давајте пари на измама – чување матични клетки на вашите бебиња е непотребно

Една од најпознатите српски онколог, хематолог и трансплантатор на матични клетки, Др Надежда Басара ги предурпедува младите родители да не фрлаат пари за сочуввуање на матични клетки од папочната врвца на нивните бебиња без претходно да се информираат. Според неа ...

Read More »

Рецепт: Kамилица за лекување болки

Рецепт: Kамилица за лекување болки

Камилицата ги смирува болките, а најделотворно средство против болки е прашокот од сува камилица. Измешан со шеќер, правот од сувите цветови на камилицата помага при болки во кој и да е дел од телото. За да ја подготвите смесата, потребно ...

Read More »

Изедете пет ореви и почекајте четири часа

Изедете пет ореви и почекајте четири часа

Оревите се важни за исхраната. Не само што се полни со корисни хранливи состојки, вклучуваат и полинезасичени масти, феноли, витамин Е, и тони антиоксиданси, тие можат да имаат изненадувачко влијание на целокупното здравје. Конзумирањето на само 5 ореви дневно во ...

Read More »

Можат да направат голем проблем – Ако го забележите ова веднаш однесете го вашето дете на Ургентен

Можат да направат голем проблем – Ако го забележите ова веднаш однесете го вашето дете на Ургентен

Температурите растат, дечињата се уште посреќни и си играат со своите другарчиња. Освен што родителите во летниот период се грижат за опекотини од сонцето, треба да обрнат внимание и на една голема опасност која не треба да се заборави – ...

Read More »

Нова терапија за регенерација на мускулите

Нова терапија за регенерација на мускулите

Научниците напредуваат кон можноста повторно да направат целосно функционални органи и направија значаен прогрес заменувајќи ги мускулите и други ткива. Од секогаш се поставувало прашањето, ако на гуштерот може повторно да му израсне опашката, зошто ние не можеме да ги ...

Read More »

Иднината со бесмртност е пред праг: Колку ќе чини да купиш вечен живот?

Иднината со бесмртност е пред праг: Колку ќе чини да купиш вечен живот?

Случајот на тинејџерката која по смртта била замрзната со цел за стотина години, кога би била разбудена (одмрзната) да добие нов живот ја подели светската јавност на два спротивставени страни. Таткото на девојчето на почетокот бил против замрзнувањето и подлегнувањето ...

Read More »

Лек за испукани капилари – многу луѓе не знаат за него

Лек за испукани капилари – многу луѓе не знаат за него

Испукани ви се капиларите и ужасна појава под кожата, која не само што изгледа ужасно туку остава и други последици па се луствуваме неудобно и секогаш мораме да носиме долга облека. Жените најдобро знаат за што станува збор. На сета ...

Read More »

Паста за заби која ќе ги остави заболекарите без работа!

Паста за заби која ќе ги остави заболекарите без работа!

Новата паста за заби која прави чуда ја измислила Јапонката Казуе Јамагиши. Како што тврдат дел од професионалците од оваа гранка, со оваа паста одењето на заболекар ќе стане минато. Како функционира оваа паста за заби погледнете во следното видео: ...

Read More »
Scroll To Top