Home / Author Archives: BabinLek (page 39)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

ОВИЕ СИПТОМИ НЕ СЕ НАИВНИ ВНИМАВАЈТЕ – Болката во левата рака, кашлица, главоболки

ОВИЕ СИПТОМИ НЕ СЕ НАИВНИ ВНИМАВАЈТЕ – Болката во левата рака, кашлица, главоболки

Ако одненадеж почувствувате дека ви е тешко да стоите, да одите и да ја одржувате рамнотежата, а со денови сте изморени и омалаксани, треба да одите на доктор Повеќето од сериозните заболувања ако се откријат навреме, можат да се излечат. ...

Read More »

Пијте златен корен за да живеете 100

Пијте златен корен за да живеете 100

Златниот корен (Rhodiola Rosea) има долга историја во промоцијата на доброто здравје и долговечноста. Во Сибир луѓето знаат да кажат: “Оној што пие родиола, ќе живее повеќе од 100 години”. Грчкиот доктор Диоскоридес, кој ги напишал основите за билката, првпат ...

Read More »

Што да правите кога сите околу вас се болни

Што да правите кога сите околу вас се болни

Започна сезоната на настинки и грипови. Постојано треба да внимавате да не дојдете во контакт со луѓе кои се инфицирани, но што да правите кога сите луѓе во Вашето опкружување, на работа и во домот, ќе се разболат? Земајте витамин ...

Read More »

Оваа болест може да ја имате со години а да не знаете

Оваа болест може да ја имате со години а да не знаете

Вирусот може да биде мирен во организмот и со децении, без никакви видливи физичи симптоми.Хепатит Ц вирус спаѓа во групата на инфективни болести и го напаѓа Црниот Дроб. Може да се пренесе и преку полов однос, иако е тоа малку ...

Read More »

Чудо напиток: Ја лечи настинката и ја враќа енергијата

Чудо напиток: Ја лечи настинката и ја враќа енергијата

Овој напиток ќе ви ја врати енергијата додека да трепнете. Составот на овој напиток е богат, а подготовката лесна. Неговата можеби најголема тајна е ѓумбирот кој што го забрзува опоравувањето од настинка и грип, и ги отстранува болките во мускулите ...

Read More »

Обрнете внимание на 6 знаци – Болести кои во почетокот изгледаат како обична настинка

Обрнете внимание на 6 знаци – Болести кои во почетокот изгледаат како обична настинка

Многумина не бараат помош од лекар иако сериозно се разболуваат, бидејќи почетната состојба на болеста им почнува како обична настинка. Но, како да препознаете дали станува збор за обична настинка или некоја посериозна болест? Обрнете внимание на шесте знаци: Висока ...

Read More »

Напивка – го чисти телото со само неколку голтки

Напивка – го чисти телото со само неколку голтки

Кога имате ѓумбир дома, вашиот организам ќе ви се заблагодари. Освен што благотворно делува на расположението и го ублажува влијанието на стресот, ѓумбирот е вистински мелем за желудникот и цревата, а познат е како лек против грип и настинка, мачнини, ...

Read More »

Домашни лекови за затнат нос и синуси

Домашни лекови за затнат нос и синуси

Затнатиот нос е чест термин кој се користи за проблематичната назална конгестија, која ако не се третира рано ќе резултира со синусни проблеми, па дури и блокада на носот и неколку сериозни проблеми. Причините за затнатиот нос можат да бидат ...

Read More »

Се спомнува во Библијата над 1000 пати а од него се прави лек стар 3.500 години

Се спомнува во Библијата над 1000 пати а од него се прави лек стар 3.500 години

Во Библијата маслиновото дрво се спомнува повеќе од 1.000 пати, но бидејќи во денешно време најпопуларниот дел од него се самите маслинки, многумина не знаат дека и самото стебло, како и лисјата се неверојатно лековити. Најзначајната состојка во лисјата од ...

Read More »

Со овој чај ќе ги оставите цигарите за неколку дена!

Со овој чај ќе ги оставите цигарите за неколку дена!

Познат руски леар Др Антонина Шчипина ги советува своите пациенти како на лесен начин да се одвикнат од пушење и тоа само со чај. Земете еден прстофат иситнети суви лисја од боквица, ставете ги во тегла и прелијте ги со ...

Read More »
Scroll To Top