Home / Author Archives: BabinLek (page 38)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Хочкинова болест ќе се третира со нов лек

Хочкинова болест ќе се третира со нов лек

Клиниката за хематологија ќе ги третира заболените од Хочкиновата болест со Брентуксимаб (Brentuximab), нов иновативен лек што се воведува како резултат на условниот буџет што и е доделен од Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ), најави денеска министерот за здравство Никола ...

Read More »

Како веднаш да ги смирите нервите – лесна и брза техника

Како веднаш да ги смирите нервите – лесна и брза техника

Јапонска техника за балансирање на емоциите и смирување на телото на брз и едноставен начин. Се што треба да направите е да го држите прстот од едната рака во текот на една минута, а потоа повторете ја постапката и со ...

Read More »

Направете сами Ефикасна маст за детска кашлица

Направете сами Ефикасна маст за детска кашлица

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица во текот на целата зима, обавезно пробајте да ја направите оваа маст која прави чуда. Многу лесно се подготвува, содржи само две состојки, но е многу ефикасна. Многу битно е тоа ...

Read More »

Чичок – чудесен лек за чир, гихт, желудник…

Чичок – чудесен лек за чир, гихт, желудник…

Чичокот (Arctium lappa) е двогодишна билка која има долг и сивокафеавкаст, вретенест корен. Во првата година се појавуваат големи приземни листови со дршки и неправилен срцевиден облик. Во втората година пораснува исправена и разгранета билка со висина од 1 до ...

Read More »

Нагон за слатко или чипс, луто – може да е показател за некоја болест

Нагон за слатко или чипс, луто – може да е показател за некоја болест

Дали имате преголема желба за чоколада, сочна шницла или, можеби, за лута пиперка? Силната потреба за одредени производи може да биде сигнал со кој телото ви испраќа важна порака во врска со здравјето Чипс Потребата за солени грицкалки е показател ...

Read More »

Јаболков оцет лек за 101 болест

Јаболков оцет лек за 101 болест

Постарите го знаат како најголем непријател на дебелината, но јаболковиот оцет всушност има и антибактериско дејство, ги убива бактериите, габичките и другите микроорганизми, а помага и во борба против вирусите. Се користи кај настинки, грип, воспаление на грлото, синуси, инфекции ...

Read More »

Греано вино е лек

Греано вино е лек

Греаното вино му се препишува уште на Хипократ, по кого тоа се нарекува и „хипокрис“. Ова вино се смета за исклучиво здрав пијалок, посебно затоа што во минатото водата не ги задоволувала потребните санитарни стандарди. Виното содржи голем процент на антиоксиданси, ...

Read More »

Изненадувачки голема лековита моќ на карфиолот – за дијабет, менопауза, анемија, артритис, астма…

Изненадувачки голема лековита моќ на карфиолот – за дијабет, менопауза, анемија, артритис, астма…

Заради своите енергетски, хранливи и лековити вредности, карфиолот делува многу позитивно против болестите кои се јавуваат и настануваат како резултата на современиот начин на живот. Карфиолот е зеленчук кој потекнува од Мала Азија и Медитеранот. Веќе неколку илјади години во ...

Read More »

Лековити билки во Македонија – еве која што лечи

Лековити билки во Македонија – еве која што лечи

– е директен превод од научното латинско име (Rosa Canina). Широко е распространет во народната медицина и се користи како универзалeн лек против настинки и вируси. Исклучително е богат со Витамин Ц и сите продукти од шипинка се меѓу најдобрите ...

Read More »

12 симптоми кај децата – ова никако не смеете да го игнорирате!

12 симптоми кај децата – ова никако не смеете да го игнорирате!

Кога детето е болно, понекогаш се чини како добра стратегија да почекате и да видите како ќе се развива болеста. Но, постојат и ситуации кои бараат итна посета кај педијатар или итна интервенција на брзата помош, што не е секогаш ...

Read More »
Scroll To Top