Home / Author Archives: BabinLek (page 36)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Чудо од рецепт: За само 7 дена ќе ги снема болките во грбот, нозете, зглобовите

Чудо од рецепт: За само 7 дена ќе ги снема болките во грбот, нозете, зглобовите

Здравствените експерти посочуваат дека големо влијание врз појавата на болки во грбот, нозете и зглобовите има несоодветно држење на телото, па првиот совет е да го поправите држењето, барем тоа не е тешко. Следниот рецепт ќе ви помогне да ја ...

Read More »

ЛОШО ВЛИЈАЕ ВРЗ НАЈГЛАВНИОТ ОРГАН ВО ТЕЛОТО – Внимавајте со Парацетамол

ЛОШО ВЛИЈАЕ ВРЗ НАЈГЛАВНИОТ ОРГАН ВО ТЕЛОТО – Внимавајте со Парацетамол

Една од најпознатите таблети против болки кои сите ги користиме е Paracetamol, достапна во многу комбинации. Се користи за намалување на телесната температура и на симптомите на настинката и грипот. Сепак, мора да сте внимателни, затоа што новите истражувања покажуваат ...

Read More »

1 билка, 1.000 лековити својства

1 билка, 1.000 лековити својства

Копривата ефикасно ја прочистува крвта, ги спречува воспаленијата и поттикнува исфрлање на штетните материи и камен од бубрезите. Младите листови според вкусот потсетуваат на спанаќот, но содржат петпати повеќе калциум и шестпати повеќе витамин Ц. Ова растение се употребува многу ...

Read More »

Руската академија на науките: Хомеопатијата е опасна по здравјето

Руската академија на науките: Хомеопатијата е опасна по здравјето

Руската академија за науките (РАС) ја означи хомеопатијата како опасна по здравјето и побара од Министерството за здравство да ја стопира употребата на хомеопатски лекови во руските државни болници, јавија руски медиуми. Комитет на РАС утврди дека некои пациенти ја ...

Read More »

Ве болат зглобовите? Пробајте го овој чудотворен руски мелем

Ве болат зглобовите? Пробајте го овој чудотворен руски мелем

Постојат повеќе причини за болка во зглобовите – траума, преоптеретување, скршеница, артритис, реума…За да си помогнете направете лековит мелем во чија основа се медот, сенфот, солта и водата. Овој рецепт на руската народна медицина се подготвува од едноставни состојки, кои ...

Read More »

Ослободете се од забоболка за пет минути – со овој домашен лек

Ослободете се од забоболка за пет минути – со овој домашен лек

Спасот за непријатната болка во забите е каранфилчето, зачин со сладок вкус кој има бројни лековити својства. Имено, каранфилчето содржи еугенол, моќен анестетик и антисептик кој ја запира болката, а истовремено ја чисти вашата уста и може да се користи ...

Read More »

Верувале или не наскоро ќе живееме 1000 години

Верувале или не наскоро ќе живееме 1000 години

Прочуениот англиски геронтолог и професор на Универзитетот Кембриџ Обри де Греј верува дека поради пребрзото темпо на развој на биологијата и другите науки ќе може да му се обезбеди на човекот да живее верувале или не дури илјада години и ...

Read More »

После ова ноктите повеќе нема да ви се кршат

После ова ноктите повеќе нема да ви се кршат

Ако сакате вашите нокти да престанат да се кршат, да бидат цврсти, сјајни и зрави, употребете една од следните методи: Исечете еден лимон на две половини. Ставете ги прстите во внатрешноста на плодот. Ноктите треба да отстојат 10 минути. После ...

Read More »

Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат

Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат

Женските хормони се главни виновници за тоа што жените еден ден се чувствуваат како да ќе полетаат од среќа, за веќе следниот ден да бидат крајно нервозни и избувливи. Хормоните се одговорни за сите полови функции кај жените. Го условуваат ...

Read More »

Дали цигарите навистина предизвикуваат рак на белите дробови? – Прочитајте ќе се зачудите!

Дали цигарите навистина предизвикуваат рак на белите дробови? – Прочитајте ќе се зачудите!

Направете разлика меѓу цигарите со хемиски отров и природниот тутун! Професорот Герхард Шраузер под заклетва дал изјава дека ,, не постои состојка во тутунскиот дим за која е докажано дека предизвикува рак на белите дробови, зборувам за природниот тутун а ...

Read More »
Scroll To Top