Home / Author Archives: BabinLek (page 37)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Срцето ви работи забрзано и ви прескокнува – Еве што треба да направите

Срцето ви работи забрзано и ви прескокнува – Еве што треба да направите

Често ви се случува да добиете напад на силно, забрзано „чукање“ на срцето поради стрес или без никаква причина? Тоа е честа појава која подеднакво им се случува и на мажите и на жените, на сите возрасти. Чувството е многу ...

Read More »

10 подмолни симптоми на болестите на бубрезите

10 подмолни симптоми на болестите на бубрезите

Болеста на бубрезите е една од најсмртоносните болести која погодува неколку милиони луѓе низ светот. Луѓето често не се свесни дека имаат проблем додека тој не стане критичен. Симптомите на болеста често се занемаруваат и не им се придава преголема ...

Read More »

ВНИМАВАЈТЕ: карцином и после три негативни пап-тестови

ВНИМАВАЈТЕ: карцином и после три негативни пап-тестови

Триесет и пет годишна пациентка добила рак на грлото на матката иако предходно имала направено три пап-тестови и тие биле негативни, односно со нив не било утврдено дека кај на неа има промени на клетките што би укажале на развој ...

Read More »

Халикобактер пилори, бактерија која создава проблеми во желудникот

Халикобактер пилори, бактерија која создава проблеми во желудникот

Хеликобактер пилори е отпорна бактерија која е најдена на слузокожата на желудникот на човекот, на раничките во усната празнина, забните наслаги и во столицата. Таа е единствена бактерија која може да преживее во киселата средина со мала количина кислород, а ...

Read More »

Видео: Како најдобро да го искористите калциумот од лушпите од јајца

Видео: Како најдобро да го искористите калциумот од лушпите од јајца

Јајцата се исклучително хранливи, тоа го знаеме сите. Во нивниот состав тие изобилуваат со витамини, меѓу кои во најголем процент ги има витамините А и Б12. Нивниот минерален состав исто така претставува вистинско богатство. Јајцата се исклучително богати со цинк ...

Read More »

Ослободете се од болките во нозете буквално преку ноќ!

Ослободете се од болките во нозете буквално преку ноќ!

Многу од нас имаат проблем со болки во нозете, кој поради неправилно седење, кој поради физичка активност. Еве како да се ослободите од истите буквално преку ноќ. Ако и вие често имате болки во нозете, што денес е чест случај ...

Read More »

По бричењето на нозете ви се појавуваат црвени точки на нозете? – Еве која е причината за тоа

По бричењето на нозете ви се појавуваат црвени точки на нозете? – Еве која е причината за тоа

Ако користите брич сигурно ви се случило бар еднаш да ви се појават црвени топчиња по бричењето. Често болат и печат, а кога ќе дознаете што се, ќе го фрлите бричот веднаш. Кога вашиот брич го оставате во тоалет на ...

Read More »

Нова современа терапија за лекување на болните од хепатит Ц

Нова современа терапија за лекување на болните од хепатит Ц

Нова, најсовремена терапија за лекување на хепатит Ц, со висок процент на успешност во лекувањето од оваа година ќе се применува на Клиниката на инфективни болести во Скопје. Директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Сашо Стефаноски по денешната ...

Read More »

Кафето и лимонот против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Кафето и лимонот против овие две болести делуваат побрзо и од лековите

Здравствените проблеми како што се главоболката, мачнината, болките во желудникот и дијарејата не можат да се сместат во категоријата болести, но без сомнеж се многу непријатни за организмот и имаат силен негативен ефект врз него. Без разлика за која од ...

Read More »

Земете три лажици дневно и ќе се случи чудо

Земете три лажици дневно и ќе се случи чудо

Многумина од нас имаат проблем со косата, но и со слабиот вид. Природата ни нуди решенија и за овие проблеми. Се што е треба е да ја изедете оваа смеса полна со здрави намирници и ќе го подобрите видот, а ...

Read More »
Scroll To Top