Free songs
Home / бабини рецепти / Чудо од рецепт: За само 7 дена ќе ги снема болките во грбот, нозете, зглобовите

Чудо од рецепт: За само 7 дена ќе ги снема болките во грбот, нозете, зглобовите

Здравствените експерти посочуваат дека големо влијание врз појавата на болки во грбот, нозете и зглобовите има несоодветно држење на телото, па првиот совет е да го поправите држењето, барем тоа не е тешко.

tegle mast melem bol-u-leđima-za-7-dana-520x278Следниот рецепт ќе ви помогне да ја ублажите болката и да ги зајакнете коските. Ако страдате од болка во грбот, болка во зглобовите, нозете и вратот, тогаш овој рецепт е идеален за вас.

Земете 150 грама желатин кој може да се најде во секоја продавница. Во вечерните часови измешајте две лажици желатин (околу 5 грама), со една четвртина чаша ладна вода, и оставете ја во текот на ноќта во фрижидер. Желатинот ќе се претвори во желе.

Во утринските часови, се пие измешна со нешто што најмогу ви одговара (на пример, сок, јогурт, млеко или чај).

Желатинот помага при болки во зглобовите, болки во грбот, болки во зглобовите, нозете и вратот, и по една недела третман, ситуацијата ќе се подобри значително. Третманот треба да трае еден месец, а подобрување е почувствувате уште по една недела. По половина година да се повтори. Ова ќе се врати во природното “подмачкување” на зглобовите.

Зошто е желатинот е добар за зглобовите?

Желатин е производ од природно потекло. Се добива со процес на преработка на коски, ткиво и рскавица од стока. Пролинот и хидроксипролинот се моќни амино киселини кои се наоѓаат во желатинот, кој го стимулира растот и подобрување на структурата на сврзното ткиво, што е неопходно во третманот на зглобовите и коските.

Желатинот е на високо-квалитетен лек и обезбедува широк спектар на здравствени предности:

– Ги зајакнува зглобовите и срцето
– Го забрзува метаболизмот
– Ја подобрува менталната способност
– Го подобрува тенот
– Дава еластичност, го зајакнува тетивите и лигаментите
– Спречува остеопороза и остеоартритис
– Ја подобрува кожата и косата

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top