Home / Author Archives: BabinLek (page 41)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

ВНИМАВАЈТЕ: Еве колку долго е заразен оној што има грип!!

ВНИМАВАЈТЕ: Еве колку долго е заразен оној што има грип!!

Симптомите се опасни и мора да внимавате на себе со цел да закрепнете брзо. Ако не сакате да примате вакцина, тогаш е важно да знаете како да ја спречите болеста да ве нападне. Знаете и сами дека е неопходно да ...

Read More »

Лекарите советуваат: Ако сакате да го намалите ризикот од рак, не ја јадете оваа храна

Лекарите советуваат: Ако сакате да го намалите ризикот од рак, не ја јадете оваа храна

Лекарите постојано предупредуваат колку е храната важна за нашето здравје. Сепак, денес повеќе не можеме да бидеме сигурни што е навистина здрава храна, бидејќи доста производи се генетски модифицирани. Познат американски онколог посебно предупредува на четири видови намирници за кои ...

Read More »

Чудо од лек: Овој рецепт ги регенерира коските и зглобовите

Чудо од лек: Овој рецепт ги регенерира коските и зглобовите

Oвој прекрасен природен рецепт е во состојба ефикасно да ја поправи и регенерира состојбата на зглобовите, коските и колената и ја ублажува болката. Потребни намирници: – 1 кг мед – 10 лажички ленено семе – 50 гр семки од тиква ...

Read More »

Народен лек за 12 дена лечи грип, ангина – лечи и рак на матка, бубрези..

Народен лек за 12 дена лечи грип, ангина – лечи и рак на матка, бубрези..

Овој Руски народен лек се верува дека за 12 дена лечи: грип и ангина, третира упорни главоболки, астма, туберкулоза, болести на белите дробови, болести на дебелото црево, воспаление на крвните садови, гихт, болести на срцето, висок крвен притисок, бубрежни заболувања и ...

Read More »

За да избегате до грипот овие 5 места дома мора да ги исчистите

За да избегате до грипот овие 5 места дома мора да ги исчистите

Перењето раце и дезинфекција на површината околу вас може да ги намали шансите за појава на инфекција за 50%, тврди Чарлс Герб кој ги проучува бацилите повеќе од три децении. Еве како да ја одржувате хигиенатга на предметите во кои ...

Read More »

Спасете се од кашлицата, грипот и настинката

Спасете се од кашлицата, грипот и настинката

За овој лек потребна ви е жалфија и шолја млеко. Во мал сад ставете 250 мл млеко и лажица сува жалфија, па оставете да зоврие. Потоа тргнете го садот на страна и во млекото додајте лажица путер. Покријте го садот ...

Read More »

Грипот зема замав – Еве како да бегате од вирусот

Грипот зема замав – Еве како да бегате од вирусот

Најголем број на заболени сезонава се на возраст од 15 до 64 години Инаку грипот ја крена претпазливоста кај родителите, па забележливо е намалено присуство на деца по градинките. Советите од надлежните за да не се пренесе грипот се избегнување ...

Read More »

Откриен нов човечки орган

Откриен нов човечки орган

Научниците класифицираа нов човечки орган, кој е дел од дигестивниот тракт. И покрај тоа што структурата мезентериумот е добро позната, за неговата функција експертите не знаат многу. За новиот орган долго се сметало дека е составен од одвоени делови, но ...

Read More »

Mесецот кога сте родени ги открива вашите болести

Mесецот кога сте родени ги открива вашите болести

Истражувачите тврдат дека постојат научни причини поради кои треба да обрнете внимание на месецот во кој сте родени. Иако не е вообичаена пракса на сериозните академски истражувачи, сепак, научникот Никола Татонети се занимава со нешто целосно неочекувано за оние кои ...

Read More »

И дијагностицирањето болести во странство ќе биде на товар на државата

И дијагностицирањето болести во странство ќе биде на товар на државата

Освен за лекување, планираме проект и за овозможување дијагностицирање на болестите во странство. Па така, ако на некој пациент не може да му се постави дијагноза во рок од 6 месеци, истиот да има право да биде упатен во референтен ...

Read More »
Scroll To Top