Home / Author Archives: BabinLek (page 42)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Никако не ги тријте рацете, никако до печка или греалка – Прва помош при смрзнатини

Никако не ги тријте рацете, никако до печка или греалка – Прва помош при смрзнатини

Доколку вашата кожа е многу ладна, изгледа бело или сиво-жолтеникаво, и е цврста или изгледа како да е полиена со восок, вие можеби имате смрзнатина. Кожата исто така може да ве чеша, гори или да е без сензибилитет. Како што ...

Read More »

Кафето како лек против некои посериозни болести

Кафето како лек против некои посериозни болести

Кафето ја поттикнува активноста на одредени човечки органи како срцето, мозокот, нервите, бубрезите и мускулите. Повеќето од луѓето кои редовно пијат кафе, консумираат од една до две шолји на ден. Експертите велат дека разумното пиење кафе (2-3 шолји дневно) не ...

Read More »

Сок кој го убива ракот – Готов за само неколку минути

Сок кој го убива ракот – Готов за само неколку минути

Како превентива против рак, многумина го консумираат овој магичен сок кој го убива ракот. Тој на организмот му дава енергија, ја поправа крвната слика и го подига имунитетот. Овој сок многу лесно и едноставно се подготвува. Има само една мана ...

Read More »

За да не ве фаќаат вируси – Кисела зелка е лек за многу болести

За да не ве фаќаат вируси – Кисела зелка е лек за многу болести

Расолот, односно сокот од кисела зелка, содржи големи количини на витамини B,C,E,K и минерали како што се калиум, калциум, фосфор, сулфур, бакар, цинк и магнезиум. Добар е за настинка и за зајакнување на цревната флора, за артериосклероза и за висок ...

Read More »

Рецепт – Против холестерол

Рецепт – Против холестерол

Имате проблеми со маснотии во организмот, и покрај сите лекови и совети што ги добивате од вашиот матичен лекар? Пробајте го овој народен лек кој е особено корисен и ефикасен за чистење на организмот по обилни оброци. Потребни се 400 грама ...

Read More »

Смрека: Природен инхалатор со витамин Ц

Смрека: Природен инхалатор со витамин Ц

Етеричното масло од смрека го олеснува искашлувањето, се користи за инхалација на респираторни патишта Благодарение на неверојатните лековити својства, смреката (Juniperus communis) зазема посебно место во народната медицина. Позната е и по тоа што се додава во ракија клековача. Во ...

Read More »

Разликата помеѓу грип и настинка – еве како да знаете од што сте болни

Разликата помеѓу грип и настинка – еве како да знаете од што сте болни

Епидемиолошките истражувања кои се спроведуваат многу години, покажаа дека грипот се појавува околу Нова година, па поради тоа вакцинацијата се врши во октомври, за да може да се развие имунолошкиот систем и да се подготви за одговор кај можната инфекција ...

Read More »

Едноставна метода – како да знаете дека од прсканото овошје сте ги измиле отровите

Едноставна метода – како да знаете дека од прсканото овошје сте ги измиле отровите

Еден од главните проблеми во конзумирање на овошје и зеленчук е чистење на површината од нечистотија, хемикалии, прашина и други супстанции кои се држат на површината. Само миење со вода пред употреба често не е доволно . Ова е особеноза ...

Read More »

Бабин лек за топење камења во бубрези и жолчка – упатство

Бабин лек за топење камења во бубрези и жолчка – упатство

Една од честите проблеми во нашата област е песок или камења во бубрезите или жолчката . Проблемот е обично предизвикан од вода и исхрана. Со цел да се  избегне конвенционалната медицина ова е докажано популарен рецепт за топење и отстранување ...

Read More »

Природен лек за затвор и хемороиди

Природен лек за затвор и хемороиди

Ленено семе , Сомелето го и една лажичка се прелива со 2 дл пробиотик јогурт или малку вода. Оставете да отстои 2-3 часа да се впие семето добро. Консумирајте 1-2 пати на ден. Ако имате посилни проблеми оваа смеса треба ...

Read More »
Scroll To Top