Home / бабини рецепти / Спасете се од кашлицата, грипот и настинката

Спасете се од кашлицата, грипот и настинката

За овој лек потребна ви е жалфија и шолја млеко.

mleko-vo-solja-640x426Во мал сад ставете 250 мл млеко и лажица сува жалфија, па оставете да зоврие. Потоа тргнете го садот на страна и во млекото додајте лажица путер. Покријте го садот и оставете го да постои 15 минути.

Потоа процедете ја течноста, додајте 1 кафена лажичка мед и 1 кафена лажичка куркума во прав (за деца ½ лажичка) и промешајте.

Високата ефективност на билката се содржи во етеричните масла во нејзините листови кои имаат антибактериски дејства. Исто така во составот имаат фосфорна киселина, витамин В, Б1, П и танин.

Испијте го топлото млеко половина час пред спиење, за најголема ефикасност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top