Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 40)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Најефикасен рецепт за упорна кашлица и бронхит

Најефикасен рецепт за упорна кашлица и бронхит

Бронхитот е воспаление на белите дробови и се појавува како последица на вирусна инфекција, грип или настинка. Таа состојба води до постојана влажна или сува кашлица, која може да трае од неколку дена до 2-3 недели. Ова домашно лекарство може ...

Read More »

Затнат нос – еве што да направите

Затнат нос – еве што да направите

Во сезона на настинки, алергии, грип или проблеми со синусите, најголемите непријатности доаѓаат од растечениот нос. Во обид да исфрли се што предизвикува иритација, носот почнува да произведува вишок слуз. Кога се соочувате со затнат нос, најважно е да го ...

Read More »

Супа која штити од грип и настинки

Супа која штити од грип и настинки

Супата е составена од лук, ѓумбир, црн бибер, кромид и ќе ви помогне да го зајакните вашиот имунитет. Потребни состојки: 3 л. вода 2-3 чешниња лук 1-2 лажици свеж рендан ѓумбир 1 шолја сечкани листови од целер 1/4 кромид 1 ...

Read More »

Природен лек – се става во папокот а ги лекува грипот, стомачните болки …

Природен лек – се става во папокот а ги лекува грипот, стомачните болки …

Ова е време кога лесно може да настинете или да добиете грип, стомачен вирус или кашлица, а за да го спречите тоа најчесто се „труете“ со најразлични лекови. Се што ви е потребно е памук и 50 % алкохол. Памукот ...

Read More »

Пиво и зачини во борба против грип

Пиво и зачини во борба против грип

Загрејте половина литар од било кое пиво, темно или светло, а кога ќе се загрее додадете 2 лажици мед, половина лажица цимет и неколку парчиња сушено каранфилче. Пијалакот консумирајте го пред спиење во мали голтки. Од прво вкусот ќе ви ...

Read More »

ВНИМАВАЈТЕ: Еве колку долго е заразен оној што има грип!!

ВНИМАВАЈТЕ: Еве колку долго е заразен оној што има грип!!

Симптомите се опасни и мора да внимавате на себе со цел да закрепнете брзо. Ако не сакате да примате вакцина, тогаш е важно да знаете како да ја спречите болеста да ве нападне. Знаете и сами дека е неопходно да ...

Read More »

Лекарите советуваат: Ако сакате да го намалите ризикот од рак, не ја јадете оваа храна

Лекарите советуваат: Ако сакате да го намалите ризикот од рак, не ја јадете оваа храна

Лекарите постојано предупредуваат колку е храната важна за нашето здравје. Сепак, денес повеќе не можеме да бидеме сигурни што е навистина здрава храна, бидејќи доста производи се генетски модифицирани. Познат американски онколог посебно предупредува на четири видови намирници за кои ...

Read More »

Чудо од лек: Овој рецепт ги регенерира коските и зглобовите

Чудо од лек: Овој рецепт ги регенерира коските и зглобовите

Oвој прекрасен природен рецепт е во состојба ефикасно да ја поправи и регенерира состојбата на зглобовите, коските и колената и ја ублажува болката. Потребни намирници: – 1 кг мед – 10 лажички ленено семе – 50 гр семки од тиква ...

Read More »

Народен лек за 12 дена лечи грип, ангина – лечи и рак на матка, бубрези..

Народен лек за 12 дена лечи грип, ангина – лечи и рак на матка, бубрези..

Овој Руски народен лек се верува дека за 12 дена лечи: грип и ангина, третира упорни главоболки, астма, туберкулоза, болести на белите дробови, болести на дебелото црево, воспаление на крвните садови, гихт, болести на срцето, висок крвен притисок, бубрежни заболувања и ...

Read More »

За да избегате до грипот овие 5 места дома мора да ги исчистите

За да избегате до грипот овие 5 места дома мора да ги исчистите

Перењето раце и дезинфекција на површината околу вас може да ги намали шансите за појава на инфекција за 50%, тврди Чарлс Герб кој ги проучува бацилите повеќе од три децении. Еве како да ја одржувате хигиенатга на предметите во кои ...

Read More »
Scroll To Top