Home / бабини рецепти / Настинати сте? – спијте со МОКРИ ЧОРАПИ!

Настинати сте? – спијте со МОКРИ ЧОРАПИ!

Иако веројатно не звучи толку пријатно носењето мокри чорапи во кревет помага при симптоми на настинка и грип.

lijek_za_nesanicu_mokre_carape_tabfullВерувале или не, оваа влажна стратегија може да Ви помогне да ги ублажите симптомите на треска затоа што крвта повторно ќе цирклулира во нозете, што драстично ќе се зголеми и циркулацијата во крвта.

Загрејте ги нозете во топла вода, а потоа потопете тенки чорапи во ладна вода, исцедете ги и облечете ги непосредно пред да си легнете да спиете. Потоа врз нив облечете суви, волнени чорапи. Мокрите чорапи би требало до утрото да бидат суви и жешки, а вие ќе се чувствувате многу подобро.

Мокрите чорапи исто така моѓат да ви помогнат и со несоницата и синдромот нервозни нозе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top