Home / природен лек / Супа која штити од грип и настинки

Супа која штити од грип и настинки

Супата е составена од лук, ѓумбир, црн бибер, кромид и ќе ви помогне да го зајакните вашиот имунитет.

Потребни состојки:

hitkujna-lekovita-supa3 л. вода
2-3 чешниња лук
1-2 лажици свеж рендан ѓумбир
1 шолја сечкани листови од целер
1/4 кромид
1 големо гранче рузмарин
1 лажица темјан
1 лажица жалфија

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во големо тенџере со капак. Потоа ставете го тенџерето на загреана рингла додека водата не зоврие, а потоа намалете ја температурата на оганот. Оставете тивко да врие околу 60-тина минути.

Процедете ја течноста во друго тенџере. Изгмечете го зеленчукот и поменете го низ цедалката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top