Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 29)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене и даде енергија

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене и даде енергија

 Сливи се богати со калиум, минерал кој е од суштинско значење за одржување на рамнотежа вo организмот. Тие се многу богати и со витамини, имаат ниска енергетска вредност (100 г има само 46 калории). содржат витамини Ц, Б1, Б2, која ...

Read More »

За 2 минути нормализирајте ја работата на срцето без лекови

За 2 минути нормализирајте ја работата на срцето без лекови

Често ви се случува да добиете напад на силно, забрзано „чукање“ на срцето поради стрес или без никаква причина? Тоа е честа појава која подеднакво им се случува и на мажите и на жените, на сите возрасти. Чувството е многу ...

Read More »

Слабокрвни сте – извор на железо – народни лекови

Слабокрвни сте – извор на железо – народни лекови

Постојат многу причини за развој на анемија, но најчеста причина е недостатокот на железо во крвта, кој е неопходен за стварањето на хемоглобинот. Иако за стварањето на црвените крвни зрнца се потребни и други состојки – витамин Б12 и Ц, ...

Read More »

Афион: Опасен, но и неверојатно лековит – лечи рак, нерви, срце..

Афион: Опасен, но и неверојатно лековит – лечи рак, нерви, срце..

Семето од афион е она што се деривира и преработува од растнието афион (Papaver somniferum). Овие семиња не содржат наркотични својства. Во Индија, семето од афион се користело во Дал и Раита за зимница, или за популарниот индиски специјалитет „тадка“. ...

Read More »

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Британската анкета на 2.000 луѓе открила дека само двајца од петмина луѓе ја менуваат постелнината на една недела. Според лекарите постелнината мора да се менува секоја недела, во спротивно создаваме плодно тло за многу болести. Една петтина луѓе не ја ...

Read More »

Стар рецепт: Само 2 состојки против кашлица

Стар рецепт: Само 2 состојки против кашлица

Состојки: 1-2 листови зелка Мед Начин на подготовка: Одвојте еден лист зелка и ставете го да постои неколку минути во врела вода -да стане топол и мек. Потоа едната страна намачкајте ја со мед и намачканата страна ставете ја на градите. ...

Read More »

Расолница – лек за многу болести

Расолница – лек за многу болести

Добра е за побрзо опоравување после алкохолниот мамурлук го снабдува организамот со натриум и го штити од хипонатремија која се изразува со манифестирање на невролошки симптоми, може да се употребува и при чир на желудникот ulcus ventriculi Бабите при изгореници ...

Read More »

Епилација дома! – отстранате ги влакната на лицето

Епилација дома! –  отстранате ги влакната на лицето

Постојат различни методи за отстранување на влакната од лицето. Некои од нив се навистина ефикасни, во кои жените се впуштаат во електроепилација, фото и ласеркса епилација, но воопшто не се евтини и бараат поголема потрошувачка. Во оваа статија може да ...

Read More »

Спас од хемотерапија – таблета го заменува имунолошкиот систем

Спас од хемотерапија – таблета го заменува имунолошкиот систем

Научниците од Универзитетот Јеил развиле синтетички молекули кои делуваат како антитела. USPS – првиот синтетички молекул кои делува како антитела. Вештачките антитела кои се земаат орално може да ја заменат хемотерапијата која се зема интравенски за лекување на рак и автоимуни болести. ...

Read More »

Тајната на Тибет – 5те ритуали за беспрекорно здравје (Видео/Фото)

Тајната на Тибет – 5те ритуали за беспрекорно здравје (Видео/Фото)

Секое тело има седум енергетски центри или чакри. Секоја чакра  е во одредена врска со седумте ендокрини жлезди во човечкото тело. Познато е дека овие хормони управуваат со сите телесни функции, вклучувајќи го и процесот на стареење. Тибетантските ритуали или ...

Read More »
Scroll To Top