Home / Болести и лечење (page 30)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

АНТИБЕБИ ПИЛУЛИ, ЦИГАРИ… Ризик фактори за појава на рак на грлото на матката

АНТИБЕБИ ПИЛУЛИ, ЦИГАРИ… Ризик фактори за појава на рак на грлото на матката

Најзначаен ризик фактор за појава на рак на грлото на матката е инфекцијата со хуман папилома вирус (HPV). Како останати ризик фактори се сметаат пушењето, употребата на контрацептивни таблети, бројот на сексуални партнери како и намалениот имунитет кај жената. Како ...

Read More »

Никако не ги стискајте акните во ушите – Еве зошто

Никако не ги стискајте акните во ушите – Еве зошто

Акните на ушите може да се иритирачки и болни, но не паѓајте во искушение да ги стиснете.Дури и да ги измиете прстите, под ноктите сигурно има микроби, кои можат да се појават местото, особено кога ќе се “отвори” при притисок, ...

Read More »

Отоците на нозете се знак за напредна болест – еве која

Отоците на нозете се знак за напредна болест – еве која

Отекување на екстремитетите е скоро секогаш симптом на напредна хронична болест. Овие проблеми, исто така, можат да укажат и на хронични заболувања на црниот дроб, бубрезите или хипотиреоидизам. Отоците на рацете, нозете или други органи се обично симптом на хронична, ...

Read More »

Аспирин го намалува ризикот од рак на дебелото црево – еве колку треба да се пие

Аспирин го намалува ризикот од рак на дебелото црево – еве колку треба да се пие

Редовната употреба на аспиринот го намалува долгорочниот ризик од појава на рак кај луѓето коишто страдаат од прекумерна телесна тежина, сметаат група научници во студијата објавена во списанието Journal of Clinical Oncology.asp Научниците од универзитетите во Њукасл и во Лидс ...

Read More »

Што може да биде причина за честата главоболка?

Што може да биде причина за честата главоболка?

Иако главоболката е чест симптом, сепак во 90% од случаите е симптом на благо пореметување кое може релативно лесно да се отстрани. Под главоболка се подразбира болка во главата, трајна или повремена, ретка или зачестена, дифузна која ја зафаќа целата ...

Read More »

За елиминација на сите гасови и токсини со само еден лек

За елиминација на сите гасови и токсини со само еден лек

Професор Туери од Франција во 1831 година испил смртоносна доза од отровот стрихнин и преживеал. Како? Додал голема количина на активен медицински јаглед во него и ова го направил за да им го докаже практично ефектот на своите колеги. Се ...

Read More »

Зуење во ушите – еве што да пиете

Зуење во ушите – еве што да пиете

Непријатното зуење во ушите знае да биде многу непријатно за оние кои патат често од него. Познати фактори на ризик за тинитисот се интензивна бучава, повреди на главата и користење на некои лекови, но сепак во многу случаи причините не ...

Read More »

Внимавајте: Купувате евтини очила за сонце – еве што може да се случи

Внимавајте: Купувате евтини очила за сонце – еве што може да се случи

Евтините очила за сонце се многу штетни, посебно кај децата. Доколку вашето дете нема квалитетни очила, многу е подобро воопшто да не носи очила. Очилата за сонце станаа повеќе како моден додаток, а самата заштита на очи стана секундарна. Иако ...

Read More »

ВИДЕО: Причина зашто луѓето заболуваат од рак

ВИДЕО: Причина зашто луѓето заболуваат од рак

Многумина од нас за тоа воопшто не размислуваат, но мали делови од нашето тело непрестано изумираат. Клетките на нашата кожа, коса и нокти умираат секоја секунда. Во исто време, нашето тело непрестано создава и дели нови клетки. Единствениот проблем е ...

Read More »

Еве како правилно да ја користите климата од автомобилот за да не добите рак!

Еве како правилно да ја користите климата од автомобилот за да не добите рак!

Кога ќе седнеме во автомобил најчесто прво го палиме моторот и веднаш ја палиме климата и си ги тераме обврските и не размислуваме дека со тоа си правиме штата на своето здравје, но и здравјето на најблиските. Кога автомобилот го ...

Read More »
Scroll To Top