Home / Болести и лечење / Никако не ги стискајте акните во ушите – Еве зошто

Никако не ги стискајте акните во ушите – Еве зошто

Акните на ушите може да се иритирачки и болни, но не паѓајте во искушение да ги стиснете.Дури и да ги измиете прстите, под ноктите сигурно има микроби, кои можат да се појават местото, особено кога ќе се “отвори” при притисок, тврди д-р Џоел Коен, дерматолог од Чикаго. Наместо тоа користете памук, натопете го во 10% пероксид гел директно на мозолчињата.

uvo tockaБензил пероксидот има антиинфламаторни и антибактериски својства кои ги спречуваат мозолчињата да се надујат и го избришат гнојот на деликатен начин, уште пред да е појавено врвче.

За превенција од непријатните израстоци во оваа област, треба да се подигне нивото на хигиената на ушите, советува д-р Дерик – дерматолог од Универзитетот во Нортуестерн.

“Создадете навика да ги миете нежно ушите, додека го чистите вашето лице. Потоа бришете со крпа и нанесете со памук некој медикамент кој содржи салицилна киселина. Таа ги отвора порите и ги чисти пред да се затнат со себум “, објасни тој.

Не заборавајте да ја исчистите и слушалката! Натопете памук со алкохол  и поминете ја нивната површина. Направете го тоа еднаш неделно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top