Home / Болести и лечење (page 31)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Брадавици – Еве како да се ослободиме од нив

Брадавици – Еве како да се ослободиме од нив

Многумина од нас имаат или имале проблеми со брадавиците. Освен тоа што изгледаат многу грозно, ни сметаат во секојдневните активности, па посакуваме да се ослободиме од нив што побрзо.Еве неколку старински лекови кои се користат за отстранување на брадавиците 1. ...

Read More »

Без столица и само 1 ден е показател дека нешто се случува – меридијани на прстите

Без столица и само 1 ден е показател дека нешто се случува – меридијани на прстите

Телото секогаш ќе ве алармира на време што е во ред со него, на пример, во отсуство на столица – дури и за краток период, дури и еден ден,  е првиот алармантен знак. Исто така, ако урина, измет, пот имаат ...

Read More »

Отечени нозе – проверете го срцето, влакнетост – проверете ги јајниците

Отечени нозе – проверете го срцето, влакнетост – проверете ги јајниците

Доброто здравје се препознава преку атрактивниот и младешки изглед. Можеби сте во искушение да го обвините стресот за брчките или за паднатата коса, но треба да знаете дека стресот не е и не може да биде главниот виновник за с`. ...

Read More »

Зарази, стомачни болки, салмонела… – Без рехидратациска сол не тргнувајте на пат

Зарази, стомачни болки, салмонела… – Без рехидратациска сол не тргнувајте на пат

Високите надворешни температури се погодни за појава на инфекции што ги предизвикуваат патогените цревни бактерии, како што се салмонелата и Escherichia coli, шигела (која предизвикува дизентерија). Изворот на заразата обично е загадената храна, а инфекциите почесто се случуваат на патување. ...

Read More »

4 фактори кои утврдуваат колку долго ќе живеете

4 фактори кои утврдуваат колку долго ќе живеете

Здрава исхрана,  редовно вежбање, без цигари и алкохол – дали тоа ќе се исплати? Научници во едно ново истражување даваат  потврден одговор на ова прашање, наведувајќи дека со  избегнување на четирите лоши навики може да се продолжи животниот век, пренесува ...

Read More »

Инфекција која настанува од премногу секс – СИМПТОМИ

Инфекција која настанува од премногу секс – СИМПТОМИ

Верувале или не, во медицината постои дијагноза која во лекарскиот жаргон е позната под името „болест: меден месец“. Всушност, во прашање е циститис, до кој доаѓа поради претерување со водењето љубов. Без разлика на тоа колку чудно може да звучи, ...

Read More »

Кога ќе се вкорени кандидата, ракот е неизбежен – проверете ДОМАШЕН ТЕСТ

Кога ќе се вкорени кандидата, ракот е неизбежен – проверете ДОМАШЕН ТЕСТ

Кандида: тест,симптоми и начин на лечење… Нивото на кандида може да го одредите по медицински пат преку имунокомплекс тест и ИГ тест.Исто така,постои и домашен тест од непознато потекло,кои го практикувале со години.Тестот е бесплатен и дава добри резултати. Кандида ...

Read More »

Што да се прави ако ве „удри“ сончаница?

Што да се прави ако ве „удри“ сончаница?

Сончаницата е сериозна здравствена состојба која настанува како резултат на изложеноста на главата, особено тилот, на висока температура и влијание на сончева топлина. Првите симптоми се главоболка, вртоглавица, немир, потиштеност, црвенило на лицето и телесна температура над 38.9 степени. Подоцна ...

Read More »

Зголемен број на мозочни удари – брза реакција е клучна

Зголемен број на мозочни удари – брза реакција е клучна

Во првите шест месеци од годинава се евидентирани 4.036 пациенти со мозочен удар, што е зголемување за 19,8 проценти во споредба со истиот период лани кога бројката изнесувала 3.367 пациенти. Здравствените власти предупредуваат на зголемен ризик од појава на мозочен ...

Read More »

Колку е штетен солариумот – ќе се забрани ли во Македонија?

Колку е штетен солариумот – ќе се забрани ли во Македонија?

Научниците од Универзитетот Стенфорд (Калифорнија, САД) анализирале 88 истражувања од Европа, САД и Австралија и откриле дека 35,7 проценти од возрасните, 55 проценти од учениците, односно 19,3 отсто од младите луѓе го користат вештачкото сончање. Врз основа на истражувањата од различни ...

Read More »
Scroll To Top