Home / Болести и лечење (page 33)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Прополисот за 8 секунди ја уништува кандида албиканс

Прополисот за 8 секунди ја уништува кандида албиканс

Во лабораториски услови е докажано дека прочистениот прополис ја уништува кандида албиканс за само осум секунди. За борба против габичните инфекции се препорачува земање витамин Ц, најмалку трипати дневно по 1 г секогаш во комбинација со лиофилизиран матичен млеч. Се ...

Read More »

Природни лекови за ГАСТРИТ

Природни лекови за ГАСТРИТ

Кокос:  Водата од кокос е одличен лек против гастритис. Му ги овозможува на желудникот неопходните минерали и витамини. Желудникот со овој лек се навраќа кон својата нормална функција и за време на оваа диета која трае 24 часа не се ...

Read More »

Без магнезиум вашето срце одвај ќе чука – еве што е важно

Без магнезиум вашето срце одвај ќе чука – еве што е важно

Овој моќен минерал е многу важен за паметњето, кардиоваскуларниот систем и правилниот начин на функционирање на целиот организам. А притоа лечи и мамурлук! Многу погрешно е верувањето дека срцевите проблеми, главоболката, високиот притисок, алергијата, напнатоста во мускулите, дијабетисот и многу ...

Read More »

Никако не можете да ослабете, проверете ги хормоните – еве што е важно

Никако не можете да ослабете, проверете ги хормоните – еве што е важно

Слабеењето за многумина изгледа како доживотна тешка борба. Диетите со “јо-јо” ефект, купувањето и испробувањето безброј магични препарати за топење на килограмите и слични навики може да траат со години, без да дадат малку или ни толку успех. Раширената мудрост ...

Read More »

Почна сезоната на херпеси – еве како да ги спречите

Почна сезоната на херпеси – еве како да ги спречите

Инфекцијата со вирусот Herpes simplex тип 1 многу често се случува токму во овој дел од годината (иако може да се јави во кој било период). Овој вирус е многу распространет и еднаш кога ќе влезе во организмот останува во ...

Read More »

Излечете ги децата – искористете го летото – Вежби за рамни стопала кај децата на плажа и на трева

Излечете ги децата – искористете го летото – Вежби за рамни стопала кај децата на плажа и на трева

Летото е идеално за разни физички активности, поради убавото време и времето поминато во природа, како и одењето на летовање. Водата, плажата и тревата создаваат оптимални услови за превенција на рамни стопала Летото е идеално за разни физички активности, поради ...

Read More »

Како да ја излечите леукемијата за 8 дена

Како да ја излечите леукемијата за 8 дена

Техничарот Дејвид Апонте успеа да ја преброди леукемијата само за осум дена благодарение на методот на американските научници. Методот за успешно лекување на леукемија, која до неодамна се сметаше за неизлечива е изграден врз основа на генската терапија. ABC наведува дека ...

Read More »

Докажано: Сонцето не е штетно, рак на кожа предизвикуваат кремите за сончање!

Докажано: Сонцето не е штетно, рак на кожа предизвикуваат кремите за сончање!

Кремите за сончање се апсорбираат во крвта и се поврзани со токсични последици за организмот. Некои креми ослободуваат штетни слободни радикали при изложување на сонце додека некои делуваат како естроген и така го пореметуваат хормоналниот баланс, тврди Мишак кој ги ...

Read More »

Излекувала 20.000 луѓе од рак: Сега е откриена строго чуваната тајна!

Излекувала 20.000 луѓе од рак: Сега е откриена строго чуваната тајна!

Во 1988 година, американската докторка Хулда Кларк дошла до важно откритие, кое зацртало нов правец во развојот на медицината. Во текот на својот живот Хулда Кларк излекувала од рак и од други тешки болести повеќе од 20.000 пациенти. Суштината на ...

Read More »

Ви паѓа косата, тешко гледате ноќе? – еве од што може да боледувате

Ви паѓа косата, тешко гледате ноќе? – еве од што може да боледувате

Овој витамин е еден од најактивните антиоксиданси, а помага и во заштитата на кожата од штетните сончеви зраци. Особено е важен и во лекувањето на акни и мали брчки. Докажано е дека витаминот А дејствува профилактично кај некои видови рак, ...

Read More »
Scroll To Top