Home / Болести и лечење (page 68)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Што да јадете ако имате Helicobacter pylori

Што да јадете ако имате Helicobacter pylori

Речиси 70% од луѓето ја имаат познатата бактерија Helicobacter pylori, но ретко кој знае која храна смее, а која не смее да ја консумира. Постојат одредени производи кои можат да помогнат при лекувањето на оваа бактерија, а еден од тие ...

Read More »

Лек против запек

Лек против запек

Изедете неколку суви кајсии или сливи, а одлични се и смоквите, урмите, шолја силно кафе наутро, но само од време на време. На исхраната додадете и повеќе житарки (неколку лажици пченични, оризови или овесни снегулки со јогурт наутро), овошје и ...

Read More »

Природно чистење на бубрезите

Природно чистење на бубрезите

Секој ден низ бубрезите поминува околу 200 л крв, за да се прочисти од отрови и токсини. Бубрезите исто така произведуваат важни хормони: еритропоетин ( кој стимулира производство на црврни крвни клетки ), ренин ( кој го регулира крвниот притисок ...

Read More »

Лек за неплодност, бактерии во желудник, анемија и чир

Лек за неплодност, бактерии во желудник, анемија и чир

Маслиновото масло во комбинација со смокви е чудесна комбинација во аптеката на природата и претставува народен лек одамна познат главно во приморските региони. Искуството покажува дека комбинацијата од смокви и маслиново масло помага во лечење главно на: неплодност, хемороиди,  цревни ...

Read More »

Eве зошто сте постојано уморни – и како да си помогнете

Eве зошто сте постојано уморни – и како да си помогнете

Хроничниот замор е болест или состојба која ја карактеризира чувство на неверојатен замор. Заморот се влошува со физички или ментален напор и не поминува дури ни кога се одмарате. Бидејќи симптомите на хроничен замор е многу тешко да се измерат, ...

Read More »

Херпес зостер доживотен непријател – нема лек – еве зошто и кога се јавува

Херпес зостер доживотен непријател – нема лек – еве зошто и кога се јавува

Вирусот од овчи сипаници од детството може повторно да се активира по педесетите години во животот, што обично се случува поради слабеење на имунолошкиот систем. Херпес Зостер се јавува како последица на реактивирање на Варичела- зостер вирусот кој е предизвикувач ...

Read More »
Scroll To Top