Home / Болести и лечење (page 65)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Плодноста зависи од појадокот

Плодноста зависи од појадокот

Најново истражување на американски научници открива дека не е важно само што јадеме туку и времето и количеството на оброкот. Во истражувањето спроведено на жени кои страдаат од синдром на полицистични јајници, што значително влијае и врз веројатноста од забременување ...

Read More »

Крвави очи знак за висок притисок – спуштени капаци знак за мозочен удар

Крвави очи знак за висок притисок – спуштени капаци знак за мозочен удар

Здравствените експерти сметаат дека црвенилото на очите може да претставува симптом на некаква болест. Спуштените очни капаци може да укажуваат на мозочен удар и во ретки случаи на рак на белите дробови. Треперењето на окото се јавува поради зголемен стрес, ...

Read More »

Чудотворната “тројна формула“ – Лек за сите видови рак

Чудотворната “тројна формула“ – Лек за сите видови рак

Постојат три растенија кои можат да ве спасат од 100 и повеќе паразити. Дали тоа ви звучи премногу нереално? Премногу добро за да е вистинито? Овие растенија се дар од природата за нас и нивната сила е огромна. Еве кои ...

Read More »

Како да се ослободите од хрчењето?

Како да се ослободите од хрчењето?

Пробајте да спиете на стомак, бидејќи кога спиете на грб,  јазикот и непцата го затвараат протокот на воздух, што предизвикува хрчење. Голема е веројатноста дека ќе се свртите во сон, па пробајте да ја гушнете перницата со што подолго ќе ...

Read More »

Решение за ладни прсти на рацете и нозете

Решение за ладни прсти на рацете и нозете

Се прашувате зошто прстите на рацете и на нозете честопати ви се студени? Главната причина е намалениот протокот на крв во рацете и нозете, но меѓу најчестите се и нездравиот начин на живот, изложеноста на студ и несоодветната исхрана. Прво ...

Read More »

Пијте млеко, штити од дијабетес!

Пијте млеко, штити од дијабетес!

Најновите истражувања покажуваат дека млекото го намалува ризикот од заболување од деијабетес од тип 2, а виновник за тоа е транс-палмитолеинската киселина.  Во истражувањето учествувале речиси 3.750 луѓе, а откриено е дека луѓето кои на почетокот имале повисоко ниво на ...

Read More »

Спречете ги болките во грбот

Спречете ги болките во грбот

Болките во грбот претставуваат еден од најчестите здравствени проблеми кај луѓето. Овој проблем се јавува кај многумина од нас, барем еднаш во животот. Автор M-r Ph Марија Петреска / Доколку не ја сватиме оваа болка сериозно, тогаш таа може да ...

Read More »

Природни лекови за лечење на кандида

Природни лекови за лечење на кандида

Кандидата е проблем со кој се соочуваат сите припаднички на женскиот пол.Во секое тело има мала количина на кандида која помага при варењето и одржува рамнотежа која овозможува нормално функционирање. Меѓутоа, доколку таа рамнотежа се промени од некоја причина (храна, ...

Read More »

Имате Хеликобактер пилори – еве како да се храните

Имате Хеликобактер пилори – еве како да се храните

Од инфекцијата предизвикана од бактеријата хеликобактер пилори страда околу 56 отсто од светската популација. Високите дози на витаминот Ц (аскорбинска киселина) можат да помогнат во спречување на инфекцијата со бактеријата хеликобактер пилори, пренесува Топ Пост.мк. Пациентите со ХП-инфекција треба да ...

Read More »

Не седете на работа, стојте и работете – еве зошто!

Не седете на работа, стојте и работете – еве зошто!

Само со стоење наместо седење на работа годишно може да се потрошат илјадници калории а телото да се доведе во подобра физичка состојба. Дали би можеле наместо да седите , 3 часа од работното време да ги поминете во стоење, ...

Read More »
Scroll To Top