Home / Болести и лечење (page 50)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Прва помош за на плажа: Медузи, морски ежови, пајаци…

Прва помош за на плажа: Медузи, морски ежови, пајаци…

Доколку ве допре медуза ќе ви помогне плакнење со морска вода или оцет, а каја силните рани од убод од пајак побарајте лекар. Боцките од морски еж извадете ги со помош од игла… Непријатностите при капењето можат да ви го ...

Read More »

Вежби за рамни стопала кај децата на плажа и на трева

Вежби за рамни стопала кај децата на плажа и на трева

Летото е идеално за разни физички активности, поради убавото време и времето поминато во природа, како и одењето на летовање. Водата, плажата и тревата создаваат оптимални услови за превенција на рамни стопала Летото е идеално за разни физички активности, поради ...

Read More »

Кој треба – а кој не смее, да јаде ГРАВ

Кој треба – а кој не смее, да јаде ГРАВ

Гравот е суперхрана Едноставно, гравот е нутритивно суперхрана. Тој е еден од најдобрите растителни извори на протеини, сиромашен е со калории, масти и со натриум. Од минералите, гравот содржи бакар, железо, фосфор, манган, магнезиум, а е добар извор и на ...

Read More »

Ви паѓа косата, тешко гледате ноќе? – еве од што може да боледувате

Ви паѓа косата, тешко гледате ноќе? – еве од што може да боледувате

Овој витамин е еден од најактивните антиоксиданси, а помага и во заштитата на кожата од штетните сончеви зраци. Особено е важен и во лекувањето на акни и мали брчки. Докажано е дека витаминот А дејствува профилактично кај некои видови рак, ...

Read More »

Дали знаете дека без магнезиум вашето срце одвај ќе чука?

Дали знаете дека без магнезиум вашето срце одвај ќе чука?

Овој моќен минерал е многу важен за паметњето, кардиоваскуларниот систем и правилниот начин на функционирање на целиот организам. А притоа лечи и мамурлук! Многу погрешно е верувањето дека срцевите проблеми, главоболката, високиот притисок, алергијата, напнатоста во мускулите, дијабетисот и многу ...

Read More »

Ако никако не можете да ослабете, проверете ги хормоните – еве што е важно

Ако никако не можете да ослабете, проверете ги хормоните – еве што е важно

Слабеењето за многумина изгледа како доживотна тешка борба. Диетите со “јо-јо” ефект, купувањето и испробувањето безброј магични препарати за топење на килограмите и слични навики може да траат со години, без да дадат малку или ни толку успех. Раширената мудрост ...

Read More »

Еве како да се заштитие од опасната бактерија што се појави во Македонија

Еве како да се заштитие од опасната бактерија што се појави во Македонија

ОПШТИ ПРЕПОРАКИ ЗА НАСЕЛЕНИЕ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА КОИ СЕ ПРЕНЕСУВААТ ПРЕКУ ХРАНА Летото е период кога почесто се јавуваат заразни болести, кои се пренесуваат преку храна и затоа е потребно поголемо внимание при подготовка и консумација на храна. ...

Read More »

Ако имате ваква менструација веднаш одете на лекар

Ако имате ваква менструација веднаш одете на лекар

Ако за време на оние денови, влошката или тампонот треба да го менувате на секој час или ако менструацијата ви трае повеќе од 7 дена, тогаш веднаш одете на лекар. Новите истражувања покажуваат дека 80% од жените не бараат стручна ...

Read More »

Гастритис – природни лекови

Гастритис – природни лекови

Кокос:  Водата од кокос е одличен лек против гастритис. Му ги овозможува на желудникот неопходните минерали и витамини. Желудникот со овој лек се навраќа кон својата нормална функција и за време на оваа диета која трае 24 часа не се ...

Read More »

Како да ги препознаете и лечите вагиналните инфекции на природен начин

Како да ги препознаете и лечите вагиналните инфекции на природен начин

Вагиналните габични инфекции се упорен здравствен проблем кој ги погодува жените без оглед на возраста или контрацепцијата која ја користат. Се јавуваат како последица од употреба на антибиотици, носење на мокри костими за капење, па дури и како контра ефект ...

Read More »
Scroll To Top