Home / Болести и лечење (page 20)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Срцето дава знаци навреме – Ова се помали симптоми дека следи срцев удар

Срцето дава знаци навреме – Ова се помали симптоми дека следи срцев удар

Третина од заболените со срцеви болести воопшто не ја чувствуваат болката во градите и го одложуваат одењето во болница несвесни за другите симптоми. Некои срцеви удари се ненадејни и силни, но други почнуваат полека со блага болка и непријатност. Честопати ...

Read More »

Ви крцкаат коските? Еве што тоа значи

Ви крцкаат коските? Еве што тоа значи

Kоските кое го чувствуваме во колената, рамењата, вилиците се случува секојдневно. Но дали сме загрижени за тоа? Се вели дека не е ништо страшно, но ако се случува често, можеби треба да се посети лекар. Рамења: Звукот на пуцкање во рамењата, ...

Read More »

Ако ве врти колено…

Ако ве врти колено…

Сигурно знаете многу луѓе (вклучувајќи се и себеси) што се жалат на болки во зглобовите или мускулите, а ретко кој ги превзема основните превентивни мерки за да се заштити и да ги минимизира. Почесто се обвинуваат околностите како напорна физичка ...

Read More »

Докторите го откриваат водечкиот причинител за појава на рак: Колкава е киселоста на вашиот желудник?

Докторите го откриваат водечкиот причинител за појава на рак: Колкава е киселоста на вашиот желудник?

На сите заболени лица докторите им препорачуваат да посветат посебно внимание на киселоста на желудникот, без оглед на дијагнозата. Корекцијата на киселоста е токму таа критична алка којашто е неопходна за оздравување. Токму ниската киселост во желудникот е водечки извор ...

Read More »

Еве зошто имате вртоглавици

Еве зошто имате вртоглавици

Вртоглавицата е синдром, кој се манифестира дури кај млади и здрави луѓе. Без оглед на возраста постојат неколку најчести причини за појавата на вртоглавица: 1. Низок крвен притисок Тој е меѓу најчестите причини за вртоглавица. Драстичното намалување на притисокот води до ...

Read More »

Мерете притисок на двете раце може да ви го спаси животот

Мерете притисок на двете раце може да ви го спаси животот

Кога го мерите крвниот притисок, сторете го тоа на двете раце. На овој начин би можеле да откриете рани знаци за срцеви болести. Во светот годишно умираат над 17,3 милиони луѓе од срцеви заболувања, што според СЗО претставува 30 отсто ...

Read More »

Очите навестуваат мозочен удар – еве на што да внимавате

Очите навестуваат мозочен удар – еве на што да внимавате

Еден преглед на очите кај специјалист може да ви даде информации не само за видот, туку и за состојбата на голем број витални органи во телото. Австралиските научници од Универзитетот во Канбера дошле до заклучок дека по измените и оштетувањето ...

Read More »

Може ли Зика вирусот кои е опасен за бебињата да ни дојде и во Македонија

Може ли Зика вирусот кои е опасен за бебињата да ни дојде и во Македонија

Може да го донесе само некој што патувал во тропските регионите каде што тој е присутен – вирусот е проследен со главоболка, осип, треска, болки во зглобовите. „Искуствата велат дека Зика вирусот е благо заболувањекое поминува од 4 до 7 ...

Read More »

Главоболка, гадење, суво грло, умор, расеаност – симптоми од работа во ,,болна зграда“

Главоболка, гадење, суво грло, умор, расеаност – симптоми од работа во ,,болна зграда“

За голем број здраствени проблеми одговорни се болните и нездрави згради каде што луѓето работат, живеат и го поминуваат слободното време. Синдромот на болна зграда е релативно нов концепт, кој датира од шеесетите години, една деценија подоцна е дефиниран и ...

Read More »

Врската помеѓу воспалените непца и ракот на дојка

Врската помеѓу воспалените непца и ракот на дојка

Ракот на дојка е меѓу најчестите видови туморски заболувања кај жените. Воспаленијата на непцата исто се вообичаени како кај пушачи, така и кај непушачи Американските научници утврдиле одредена поврзаност меѓу болестите на непцата и ракот на дојката. Истражувачите од Универзитетот ...

Read More »
Scroll To Top