Home / Болести и лечење (page 22)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Шокантно видео: Свет без рак е возможен но фармацевстката мафија го крие

Шокантно видео: Свет без рак е возможен но фармацевстката мафија го крие

Шокантното тврдење дека светот без рак е можен, но дека тоа го крие фармацевската мафија, го доживеа светлото на денот, во еден документарен филм кој се појавил на Јутјуб. Ова тврдење го изнел американскиот публицист Едвард Грифин во ексклузивно интервју ...

Read More »

Ве боли грлото – болката може да доаѓа од друго место, да е заболен друг орган

Ве боли грлото – болката може да доаѓа од друго место, да е заболен друг орган

Британскиот оториноларинголог Нил Батеман објаснува дека проблемите со кои се создава слуз или хрема понекогаш е тешко да се дијагностицираат и лекуваат . Симптомите честопати се припишуваат на синуси, а се лекуваат со разли спрејови за нос. Но, што ако ...

Read More »

Оваа билка спречува настанок на рак на бели дробови

Оваа билка спречува настанок на рак на бели дробови

Состојката која ја содржи растението “mundulea sericea” со потекло од Мадагаскар, би можело да помогне при спречување на појава на рак на бели дробови кај долгогодишните пушачи, известуваат од Центарот за истражување на рак „Андерсон“ во Хјустон, на Универзитетот во ...

Read More »

Нервозни, уморни… – 16 знаци дека ви недостасува Магнезиум

Нервозни, уморни… – 16 знаци дека ви недостасува Магнезиум

Магнезиумот може да биде важен минерал за вашето тело. Магнезиумот е вклучен во над 300 метаболички процеси во нашето тело, нешто поради што е наречен „господар на минералите“. Што значи да имаме дефицит на магнезиум и кои се симптомите од ...

Read More »

Ова е опасно – еве кој лек со кој пијалок не смее да се пие

Ова е опасно – еве кој лек со кој пијалок не смее да се пие

Некои невообичаени пијалаци, од разни сокови па до кафето, можат да ја намалат ефикасноста на одредени лекови и да бидат сериозна закана за здравјето кога се комбинираат со нив. Сок од грејпфрут Сокот од грејпфрут негативно влијае на повеќе од ...

Read More »

Имате болка во градите – еве од што може да е предизвикана

Имате болка во градите – еве од што може да е предизвикана

Градната болка е еден од најчестите симптоми поради кој пациентите се јавуваат на лекар. Може да се манифестира на кое било место, почнувајќи од вратот и градниот кош до горниот дел на абдоменот, да биде со различен интензитет, карактер и ...

Read More »

Имате првут, грчеви – ви недостасува калиум

Имате првут, грчеви – ви недостасува калиум

Калиумот заедно со натриумот, хлорот, магнезиумот и калциумот,ја  поддржаат клучната  ацидобазна рамнотежа во организмот. Човек губи калиум при обилно потење, често мокрење и повраќање.Редовната употреба на кафе и алкохол, исто така предизвикуваат хипокалемија (медицински термин за ниско ниво на калиум ...

Read More »

Без нус појави овој СОК го снижува високиот притисок

Без нус појави овој СОК го снижува високиот притисок

Ако барате сок чии активни супстанци по природен пат со отпуштање на мускулите во ѕидовите на артериите го снижуваат покачениот крвен притисок, треба да пиете сок од целер. Испробајте ја делотворноста на овој едноставен природен лек. Податоците на Светската здравствена ...

Read More »

Темјан е лекот за рак?

Темјан е лекот за рак?

Научници од британскиот Универзитет Лестер утврдиле дека темјанот ги убива ќелиите на тежок облик на тумор. Утврдено е и дека е особено ефикасен при лечење на ракот на јајници. Темјанот е исушена смола која може да се пронајде во сува ...

Read More »

Ги крцкате прстите – еве што им правите на коските (Видео)

Ги крцкате прстите – еве што им правите на коските (Видео)

Американски научници се погрижиле за тоа и откија нешто ново во светот на човечката биологија. Кога врз прстите вршиме притисок од седум килограми, коските на зглобовите се одвојуваат за околу половина сантиметри, а течноста која инаку ги подмачкува формира балон ...

Read More »
Scroll To Top