Free songs
Home / Болести и лечење (page 23)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Никогаш не спијте на оваа страна – си го скратувате животот за 15 години

Никогаш не спијте на оваа страна – си го скратувате животот за 15 години

Овој доктор докажа дека доколу спиете на десна страна може да ви се загорчи животот. Тој е доктор во најдобрите клубови во НБА кошаркарската лига, каде спаси неколку кошаркари од големи маки! Истражувањето на лекарот што се однесува на начинот ...

Read More »

Ви се случило да се разбудите и да не можете да мрдате? Еве што ви се случува

Ви се случило да се разбудите и да не можете да мрдате? Еве што ви се случува

Што е парализа во спиењето? Психологот Кристофер Френч од Голдсмитс Колеџот во Лондон ги објаснува: Нападите од демоните, посетата на духови и киднапирањето од страна на вонезмјани: некои луѓе се сигурни дека ги искусиле овие случувања. Тие веројатно се дел ...

Read More »

Се смрзнувате штом ќе излезете надвор? еве зошто

Се смрзнувате штом ќе излезете надвор? еве зошто

Сакате да го победити зимскиот студ? Не носете волнена капа, пијте кафе без кофеин… Стручњаците откриваат што навистина ќе ве згрее. Не претерувајте со греењето дома Кога зиме ќе излезете од прегреана куќа на ладно, тоа може да предизвика промена ...

Read More »

Еве колку долго е заразен оној што има грип

Еве колку долго е заразен оној што има грип

Симптомите се опасни и мора да внимавате на себе со цел да закрепнете брзо. Ако не сакате да примате вакцина, тогаш е важно да знаете како да ја спречите болеста да ве нападне. Знаете и сами дека е неопходно да ...

Read More »

Крвната група ОТКРИВА дали ќе добиете инфаркт

Крвната група ОТКРИВА дали ќе добиете инфаркт

Американските научници ги обелоденија резултатите од истражувањето напаравено за влијанието на крвнат група врз шансите за срцеви заболувања и рак на желудник. Податоците од истражувачите од Националниот институт за здравје се собирани седум години на примероците од околу 50.000 испитаници ...

Read More »

МОДЕРНАТА МЕДИЦИНА САКА ДА ИМАТЕ РАК: 10 совети кои не смеете да ги игнорирате

МОДЕРНАТА МЕДИЦИНА САКА ДА ИМАТЕ РАК: 10 совети кои не смеете да ги игнорирате

Ракот е болест од која луѓето најмногу се плaшат што е разбирливо бидејќи предизвикува една од четири смртни случаи во светот. За уште поголема срамота, дијагнозата на ракот и неговото лечење се извор на заработка во оваа индустрија. Се што ...

Read More »

Бесплатни прегледи на Жан Митрев и тим од лекари од „Филип 2“ низ Македонија – еве кога и каде

Бесплатни прегледи на Жан Митрев и тим од лекари од „Филип 2“ низ Македонија – еве кога и каде

Во петок на 20. 11. 2015 година во поликлиникта „Филип Втори“ во Струмица ќе се организира ДЕН НА ОТВОРЕНА ВРАТА под мотото „ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ“.  За таа цел  Академик  д-р Жан Митрев со врвен тим на лекари ќе биде присутен ...

Read More »

Имате необјаснив притисок во белите дробови – за што станува збор?

Имате необјаснив притисок во белите дробови – за што станува збор?

Пациенти со белодробна хипертензија се жалат на болка во градите, која може да се шири кон вратот и, веројатно, е последица на недоволно крв во десната комора и растегнување на белодробната артерија Белодробна хипертензија претставува зголемен притисок во артерискиот дел ...

Read More »

Бојата на урината укажува на болести – еве како да препознаете за што се работи

Бојата на урината укажува на болести – еве како да препознаете за што се работи

Бојата на урината зависи од процесите кои се случуваат во нашето тело и не ретко се првиот аларм дека нешто не е во ред со нашето здравје. Еве како самите да можете барем да претпоставите за каков здраствен проблем станува ...

Read More »

Се повеќе деца страдаат од ова – Еве како да познаете дали и вашето дете е алергично на Глутен

Се повеќе деца страдаат од ова – Еве како да познаете дали и вашето дете е алергично на Глутен

Годишно се дијагностицираат два-три нови случаи со целијакиа на Одделот за гастроентерохепатологија при Kлиниката за детски болести во Скопје. Болеста вообичаено почнува уште кога се бебиња и во втората година, односно кога на детето почнуваат да му се даваат повеќе ...

Read More »
Scroll To Top