Free songs
Home / Болести и лечење (page 24)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Оваа бактерија го ,,јаде“ желудникот – ја има секој втор човек а не знае СИМПТОМИ

Оваа бактерија го ,,јаде“ желудникот – ја има секој втор човек а не знае СИМПТОМИ

Од инфекцијата предизвикана од бактеријата хеликобактер пилори страда околу 56 отсто од светската популација Речиси секој втор човек има некакви тегоби со желудникот. Некои се жалат на често подждригнување, други дека ги измачуваат киселини, трети дека имаат болка, печење или ...

Read More »

Коскени шилци – еве кои се симптоми и како да ги спречите

Коскени шилци – еве кои се симптоми и како да ги спречите

СИМПТОМИ: вртоглавица, главоболка, отежнато одржување на рамнотежата остра болка при пренесувањето на тежината на едното или двете стапала вкочанетост или болка во вратот или грбот, боцкање и шилци во вратот, рацете или дланките Речиси сите ние некогаш сме се разбудиле ...

Read More »

Ракот на панкреас зема се поголем замав

Ракот на панкреас зема се поголем замав

Деканот на Медицинскиот факултет, Никола Јанкуловски, кој е абдоменален хирург, рече дека ракот на панкреас зема се поголем замав и се претпоставува дека за период од пет години болеста ќе биде втора причина за смртност од сите малигни болести. Според ...

Read More »

Настинавте, ве фати вирусот – еве како да не се чуствувате како да ве згазил воз

Настинавте, ве фати вирусот – еве како да не се чуствувате како да ве згазил воз

Ако имате настинка, не значи дека треба да очекувате да бидете болни и нерасположени цела недела. Општо познато е дека нема лек за обичната настинка. Но што е со останатите продукти кои тврдат дека можат да ви помогнат да се ...

Read More »

Ако сте постојано нервозни – можно е да боледувате од ова

Ако сте постојано нервозни – можно е да боледувате од ова

Раздразливоста може да биде сигнал за предупредување на некоја сериозна болест и би требало да посветите внимание на придружните симптоми што се јавуваат. На секој проблем, односно болест би требало да се пристапи на индивидуален начин. * ДЕПРЕСИЈА Ако раздразливоста ...

Read More »

Се вцрвенувате кога пиете – имате ризик од инфаркт

Се вцрвенувате кога пиете – имате ризик од инфаркт

Научниците предупредуваат – оние кои што при консумацијата на алкохолот забележуваат руменило на кожата на лицето, би требало да посветат поголемо внимание на својот крвен притисок. Руменилото кое што се јавува кај многу луѓе при консумацијата на алкохол е знак ...

Read More »

Крцкањето на прстите остава последици: Еве што се случува со телото

Крцкањето на прстите остава последици: Еве што се случува со телото

Најверојатно вашите родители кога сте биле мали цело време ви зборувале да престанете да ги пукате прсите се со цел да не добиете артритис или понатаму да не почнат да ви се тресат рацете. За ова не постои научен доказ ...

Read More »

Ги грицкате ноктите и усните? Не е поради нервоза

Ги грицкате ноктите и усните? Не е поради нервоза

Грицкањето на ноктите и усните не е одраз на нервоза, во прашање е нешто сосема друго. Многумина мислат дека луѓето кои ги грицкаат ноктите и усните или со прстите вртат прамен од косата, патат од компулсивно-опсесивно пореметување. Едно ново истражување ...

Read More »

Што зборува болката во одредени органи? Проверете и ќе се изненадите

Што зборува болката во одредени органи? Проверете и ќе се изненадите

Идејата или теоријата дека секој сам себеси си создава болести повеќе не се вбројува во екстремна алтернатива на која западните лекари превртуваат со очите во неверување. „Како размислуваш, колку се плашиш, колку веруваш или не веруваш, колку си подготвен да ...

Read More »

Прочистете ги цревата за да не ве нападне ниту една болест

Прочистете ги цревата за да не ве нападне ниту една болест

Кога ќе го прочистите вашиот организам, така што во него нема да остане ниту еден токсин, бидете сигурни дека ниту една болест нема да може да ве нападне. Викторија Семјонова, експерт за природно лекување, ви дава природен рецепт за радикално ...

Read More »
Scroll To Top